Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
KEPEZ’DE REFERANDUM
KEPEZ’DE REFERANDUM
Kepez Belediyesi’nden kentsel dönüşüm isteyen Yeni Emek Mahallesi sakinleri, pazar günü muhtarlıkta referanduma giderek imar planına oy verecek.   Kentsel dönüşüm isteyen Yeni Emek Mahallesi sakinleri, Kepez Belediyesi’nin hazırladığı planı...
14 Ekim 2015 16:15
Font1 Font2 Font3 Font4

Kepez Belediyesi’nden kentsel dönüşüm isteyen Yeni Emek Mahallesi sakinleri, pazar günü muhtarlıkta referanduma giderek imar planına oy verecek.

 

Kentsel dönüşüm isteyen Yeni Emek Mahallesi sakinleri, Kepez Belediyesi’nin hazırladığı planı onaylamak için pazar günü yapılacak referandumda oy kullanacak.

Kepez Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nün üzerinde 1 yıldan fazla çalıştığı plan, mahallelerde düzenlenen ev toplantılarında, sonrasında da Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde yapılan geniş katılımlı toplantıyla tanıtılmıştı. Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü ve ilgili bürokratların açıklama yaptığı ‘Yepyeni Yeni Emek Projesi’ başlıklı kentsel dönüşüm planı, barkovizyona yansıtılarak en ince ayrıntıları gösterilmişti. Toplantının ardından da soru cevap bölümünde mahallelilerin merak ettikleri cevaplandırılmıştı. Tüm bu tanıtım çalışmalarının ardından, hafta sonunda muhtarlıkta oy kullanacak olan hak sahipleri, planı onaylayacak ya da onaylamayacak.

 

Mahalleliye rant sağlayacak proje

 

Kentsel dönüşüm planıyla binaların yenilenmesiyle birlikte içinden tramvay hattının geçeceği mahallede sağlanacak rant, mahalle sakinlerine fayda sağlayacak. Hazırlanan planda küçük arsalar birleştirilerek, büyük adalar oluşturulacak. Böylece 10 katlı blokların olduğu, içinde otopark, çocuk oyun alanları, spor alanlarını da içeren büyük ve lüks sitelerin oluşması sağlanacak.

Kepezde-katilimci-demokrasi_3

İnşaat emsali 3 kat büyüyecek

 

İnşaat emsali 0.60 olan küçük arsaların en az 10 bin metrekarelik adalara dönüştürülmesiyle, emsaller 0.90 olacak. Birde 1.7 promosyon çarpanıyla birlikte, 0.60 olan inşaat emsali, yaklaşık 3 katı olan 1.7’ye çıkıyor. Eski haliyle 300 metrekarelik arsasını müteahhide verince 90 metrekarelik 1 daire sahibi olabilen bir vatandaş, bu plan sayesinde 3 tane 90 metrekarelik daire sahibi olacak. Eskiyen dairesi olanlar ise, aynı ölçekte daire sahibi olurken, vergi ve harç ödemeyecek ve inşaat süresince aylık 650 lira kira yardımı alacak.

 

Ortak akılla ve halkın desteğiyle

 

Yeni Emek’e çok kazançlı yepyeni bir imar planı sunduklarını açıklayan Kepez Belediyesi Başkanı Tütüncü, referandum aracılığıyla halkın istediğinin uygulanacağını vurguladı.

Kepez’deki projelerin ortak akılla ve halkın katılımıyla üretildiğinin altını çizen Başkan Tütüncü, “Projelerimiz halkla paylaşılıyor, referanduma sunuluyor. Kabul edilirse, halkımızla birlikte uygulanıyor.” dedi.

 

Arzu edilmezse yapmayız

 

Yeni Emekli hemşerilerinin arzu etmesi durumunda projeyi uygulamaya koyacaklarını belirten Tütüncü, “Kabul etmezseniz de, pes etmeyiz. Daha iyi bir formül bulunabilir mi, onu araştırırız. Biz azmedeceğiz, hemşerilerimizi memnun etmek için gayret göstereceğiz. Bize düşen görev, yasaların bize gösterdiği çerçeve içinde formüller üretmek, çalışmak.” diye konuştu.

 

İnşaatları belediye yapmayacak

 

Referandumda plana onay verilmesinden itibaren 2 yıl içinde sitelerin vücut bulabileceğini belirten Tütüncü, hak sahiplerinin istedikleri müteahhitle anlaşabileceğini söyledi. Teknik anlamda kentsel dönüşüm olmadığı için buradaki inşaat çalışmalarını belediyenin üstlenmeyeceğini de belirten Tütüncü, “Mahalle sakinlerinin kat artışı taleplerine cevap verecek en iyi formülü sunduk. Önceki imarda yapılamayacak kat artışlarını bu şekilde yapılabileceğiz.” şeklinde konuştu.

 

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa