Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Kepez’e ilklerin hastanesi
Kepez’e ilklerin hastanesi
Kepez Devlet Hastanesi, yılbaşından sonra hasta kabulüne başlayacak. Kepez Hastanesi, aynı zamanda Antalya’nın, ilk engelli dostu ve tablet hastanesi olacak. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün, ilçeye sözü olan devlet hastanesi,...
25 Ekim 2015 15:50
Font1 Font2 Font3 Font4

Kepez Devlet Hastanesi, yılbaşından sonra hasta kabulüne başlayacak. Kepez Hastanesi, aynı zamanda Antalya’nın, ilk engelli dostu ve tablet hastanesi olacak.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün, ilçeye sözü olan devlet hastanesi, hizmet için gün sayıyor.  Kepez’e değer katacak olan hastane, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Sağlık Bakanlığı ile işbirliği ile Sütçüler bölgesine inşa ediliyor.  Maliyeti yaklaşık 150 milyon lira olan hastanenin temeli, 3 Mart 2014’te atılmıştı. Temel atma töreninin yapılmasına rağmen bazı kesimler, hastanenin yapılmayacağını iddia etmişti. Yapılmayacak denilen hastane, şimdi tamamlanma aşamasına geldi.

Geçici kabulü yapılacak
Kepez Devlet Hastanesi Koordinatör Başhekimi Opr. Dr. Adil Gökmen, hastane hizmet binasının geçici kabulünü önümüzdeki  aylarda yapacaklarını söyledi.  Gökmen, Kepez Devlet Hastanesi’nde hasta kabulüne ise 2016’nin ilk aylarında başlayacaklarını  aktardı. Başhekim Gökmen, hastanede 109 çift, 98 tek kişilik oda, 76 yoğun bakım yatağı ve 13 birinci sınıf ameliyathanenin bulunduğunu belirtti. Kepez Devlet Hastanesi, 76 yoğun bakım yatağı ile bu alanda Antalya’nın en büyüğü olacak.

Kepeze-ilklerin-hastanesi_5

Antalya’nın ilk engelli dostu hastanesi

Başhekimi Opr. Dr. Adil Gökmen,  Sağlık Bakanlığı’nın, “81 İle Engelli Dostu Hastane” projesinin Antalya’da ilk olarak Kepez Devlet Hastanesi’nde uygulanacağını kaydetti. Engelli dostu hastanelerde yerde görme engelliler için yürüme bantları; işitme engelli hastaların doktorlarla iletişim kurmasını sağlayacak işaret dilini bilen personel olacak. Hastanelerdeki bütün işaretler, yönlendirme levhaları görme engellilerin anlayabileceği şekilde Braille Alfabesi’yle yazılmış olacak. Ayrıca, önemli noktalarda, laboratuarların bekleme salonlarında, röntgen ve poliklinik kayıt gibi yerlerde görme engellilerin yönlendirmelerini sağlayacak sesli kiosklar bulunacak. Görme engelliler, sorduğu soruya kiosk üzerinden cevap alarak, gideceği yöne yönlendirilecek.

Antalya’nın ilk “tablet” hastanesi

Gökmen, Sağlık Bakanlığının ‘kağıtsız hastane” projesini,  Antalya’da ilk olarak Kepez Devlet Hastanesi’nde hayata geçeceğinin altını çizdi. Proje ile  tüm işlemler elektronik ortamda gerçekleştirilecek. ”Kağıtsız Hastane” projesiyle tedavi sürecinde hastalarla ilgili tüm verilere tablet bilgisayarlar ya da akıllı telefonlarla ulaşılabilecek.  Proje ile doktor ve hemşireler kağıt-kalem yerine tablet bilgisayar kullanacak.
Antalya’nın en büyük onkoloji merkezi de Kepez Hastanesi’nde kuruluyor.   Yanık tedavi merkezinin olacağı hastanede, anjiyo ve açık kalp ameliyatları da yapılacak.

Hastane şehirleşmenin lokomotifi olacak
Başkanı Hakan Tütüncü de ilçeye kazandırılmasında büyük emeği olduğu hastane yatırımını, bölgenin kalkınmasını sağlayacak bir lokomotif olarak görüyor. Başkan Tütüncü, “Ada bazı mülkiyet problemi nedeniyle gecekondu yapılaşmasında kalan ilçenin doğu yakasının kalkınmasını sağlamak için önemli bir lokomotife ihtiyaç vardı. Bu lokomotifin devlet hastanesi olacağını düşündük. Hastane yatırımı ve emsal artışı, kapalı olan imarlı yolların açılması çalışmalarımız sonrası bölgeye, hem kamu hem de özel sektör yatırım yapmaya başladı.”

Yollar açıldı, doğalgaz da geliyor
Kepez Devlet Hastanesi,  Sütçüler bölgesinde 53.500 metrekarelik arasa üzerine inşa ediliyor.  Kepez Belediyesi,hastanenin çevresindeki imarlı yolları açtı ve bu yolları sıcak asfaltla kapladı. Doğalgaz dağıtım firmasıyla hastaneye doğalgaz getirilmesinde de mutabakata varıldı.
Başkan Hakan Tütüncü, 2010’da Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nin temel atma törenine katılan dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile yaptığı görüşme neticesinde 10 yıldır yapılması beklenen hastane, bakanlığın yatırım programına alınmıştı.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa