Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Kumluca ve Finike’de afet / Bilanço ağır oldu
Kumluca ve Finike’de afet / Bilanço ağır oldu
Antalya’nın batı ilçelerinde etkili olan kuvvetli yağış, dolu ve fırtına can kaybına ve hasara neden oldu. Olayla ilgili tespitler devam ediyor Antalya Valiliği’nden yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: 19.10.2020 tarihi...
19 Ekim 2020 20:33
Font1 Font2 Font3 Font4

Antalya’nın batı ilçelerinde etkili olan kuvvetli yağış, dolu ve fırtına can kaybına ve hasara neden oldu. Olayla ilgili tespitler devam ediyor

Antalya Valiliği’nden yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

19.10.2020 tarihi öğle saatlerinde ilimizin Batı ilçelerinde  kuvvetli yağış(21-50 kg/m²) ile fırtına ve dolu başlamıştır. Kumluca İlçemizde yine kuvvetli yağış(22,2 kg/m² ) dolu ve fırtına meydana gelmiştir. Söz konusu olay sonrası, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerimiz ivedi olarak harekete geçmiş ve 1 arama-kurtarma ekibi (4 kişi) ve 1 teknik ekip (3 kişi) olmak üzere toplam 7 kişi bölgeye gönderilmiştir.

İlçe merkezinde bulunan bir otobüs durağı,oluşan fırtına nedeniyle yıkılmış olup,durakta servis aracı bekleyen 28 yaşındaki bir kadın vatandaşımız (Gülseren ÇİÇEK),durağın üzerine devrilmesi sonucu hayatını kaybetmiştir. Fırtına nedeniyle 5 vatandaşımız ise hafif yaralanmıştır. Fırtına,Kum Mahallesi ve Kavakköy Mahallesinde bazı binaların çatılarında ve çatıda bulunan güneş enerji sistemlerinde hasara neden olmuştur.

Kumluca Merkez Camii minaresinin tepesi yıkılmış,Kum Camii minaresi tamamen yıkılarak camii kubbesini delmiştir. İlçe merkezinde fırtına nedeniyle kırılan ağaçlar enerji nakil hatlarında hasara yol açmış, bazı yolların geçici olarak trafiğe kapatılmasına neden olmuştur.

Ayrıca; Kumluca İlçemize bağlı Kavak,Beykonak,Hacıveliler, Göksu, Kum,Beşikçi,Hızırkahya,Karşıyaka,Mavikent,Salur ve Yeni mahallerinde;

Finike İlçemize bağlı Yeşilyurt, Turunçova, Hasyurt, Tatlısu, Kum ve Sahilkent mahallelerinde cam seralarda cam kırılması dolayısıyla fiziksel zarar meydana gelmiş ve cam haricinde yeni dikim yapılmış sebze fidelerinde zarar meydana gelmiştir. Plastik örtü kaplı seralarda naylon atması gerçekleşmiş, fidelerde zarar görülmemiştir.

  Hasar tespit çalışmalarının en kısa zamanda tamamlanması için çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir.

Büyükşehir Belediyesi Kumluca’da afetzedelerin yanında

Antalya Büyükşehir Belediyesi, dolu ve fırtına felaketinin yaşandığı Kumluca’da vatandaşların yaralarını sarmak için tüm birimleriyle seferber oldu.

Kumluca ilçesinde öğle saatlerinde fırtına ile birlikte bastıran şiddetli dolu yağışı, bir kişinin yaşamını yitirmesine neden olurken, tarım ve yerleşim alanlarına zarar verdi. Üç cami zarar görürken ev ve işyerlerinin çatıları uçtu. Antalya Büyükşehir Belediyesi, felaketin yaşandığı ilk dakikalardan itibaren tüm birimleriyle seferber oldu. Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Fen İşleri Daire Başkanlığı, Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı, Fen İşleri Daire Başkanlığı, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı, ASAT Genel Müdürlüğü yetkilileri ve personeli, afetin yaralarını sarmak ve izlerini silmek üzere Kumluca ilçesine koştu.Zarar gören seralar, tarım alanları, evler ve işyerleri ziyaret edilerek, afetin zararları yerinde görüldü ve vatandaşlara geçmiş olsun dilekleri iletildi. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı sosyal hizmet uzmanları yaraları sarmak için zarar gören evleri ziyaret ederek, inceleme yaptı ve ihtiyaçları belirledi. Fırtınadan zarar gören üç camide tespit yapıldı.

.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa