Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Lütfi Elvan’ın, Niyazi Nefi Kara’ya Açtığı Dava Reddedildi.
Lütfi Elvan’ın, Niyazi Nefi Kara’ya Açtığı Dava Reddedildi.
Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan’ın, Karaman Ermenek’te yaşanan maden faciası hakkında açıklama yapan CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara’ya açtığı 15 Bin Türk Liralık manevi tazminat davası İstanbul 10. Asliye...
11 Aralık 2015 15:21
Font1 Font2 Font3 Font4

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan’ın, Karaman Ermenek’te yaşanan maden faciası hakkında açıklama yapan CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara’ya açtığı 15 Bin Türk Liralık manevi tazminat davası İstanbul 10. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedildi.

Kararı değerlendiren Kara, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde mahkemenin verdiği bu kararın ifade özgürlüğü anlamında emsal teşkil ettiğini söyledi. Eleştiriye asla tahammülü olmayan bir zihniyete karşı siyaset yürüttüklerinin bilincinde olduklarını söyleyen Niyazi Nefi Kara, Mahkemenin ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ve insan hakları vurgusuna en çok ihtiyacın olduğu böyle bir dönemde bu tip tüm davalara emsal olması gereken bir karar verdiğini belirtti.

niyazi-nefi-kara.

AİHM’in İfade Özgürlüğü Vurgusuna Dikkat Çekti

5 Haziran 2015 tarihli Hürriyet Gazetesi Akdeniz ekinde gündeme dair yapılan röportaj üzerine bu davanın açıldığını belirten Kara, AİHM’inHandyside-İngiltere Kararı’ndaki‘’İfade özgürlüğü; sadece olağan karşılanan, zararsız ya da önemsiz görülen bilgi ve düşüncelerin açıklanması açısından değil, ayrıca devlete ve toplumun belli bir kesimine aykırı gelen, onları rahatsız eden, rahatsızlık ve endişe verici düşüncelerin açıklanması açısından da geçerlidir’’ vurgusunu hatırlattı.

lütfi-elvan

İktidar partisi mensuplarınca açılan bu tarz davaların, düşüncenin oluşmasına, açıklanmasına, yaşamasına ve yayılmasına izin verilmeden tek tip bir toplum oluşturma amaçlarının en net göstergelerinden biri olduğunu da sözlerine ekleyen Kara, sorgulamayan, eleştirilere kulak asmayan, kendini mükemmeliyetçi bir yaklaşımla anlatmaya çalışan devlet ve iktidar yapısının temel hak ve özgürlüklerin korunmasında en büyük engel olduğunu söyledi.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa