Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
MAHALLE’DE REFERANDUM VAR
MAHALLE’DE REFERANDUM VAR
Kentsel dönüşüm isteyen Yeni Emek Mahallesi sakinleri, Kepez Belediyesi’nin hazırladığı planlamayı onaylamak için 18 Ekim’de referanduma gidiyor.   Yeni Emek Mahallesi sakinleri, Kepez Belediyesi’nin hazırladığı ‘Yepyeni Yeni Emek Projesi’ başlıklı...
5 Ekim 2015 14:50
Font1 Font2 Font3 Font4

Kentsel dönüşüm isteyen Yeni Emek Mahallesi sakinleri, Kepez Belediyesi’nin hazırladığı planlamayı onaylamak için 18 Ekim’de referanduma gidiyor.

 

Yeni Emek Mahallesi sakinleri, Kepez Belediyesi’nin hazırladığı ‘Yepyeni Yeni Emek Projesi’ başlıklı kentsel dönüşüm planıyla tanıştırıldı. Erdem Bayazıt Kültür Mahallesi’nde düzenlenen proje tanıtımına, Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü, Kentsel Tasarım Müdürü Barış Soykan, ilgili bürokratlar, AK Parti Kepez Başkanı Yusuf İşeri ve çok sayıda Yeni Emek Mahallesi sakinleri katıldı. Toplantıda planlama ayrıntılı bir şekilde anlatıldıktan sonra, vatandaşlar merak ettikleri soruların yanıtlarını yetkililerden hemen aldı.

 

Rüya gibi proje

Yeni-Emeke-talih-kusu_4

İçinden yeni tramvay hattının geçeceği mahallede yapılan yeni planlamayla, küçük arsalar birleştirilerek büyük adalara dönüştürülecek. İçinde otopark, parklar, sosyal ve spor alanlarının yer alacağı büyük ve lüks sitelerin yer alacağı adalarda, binalar 10’ar katlı olabilecek. İnşaat emsali 0.60 olan küçük arsaların en az 10 bin metrekarelik adalara dönüştürülmesiyle, emsaller 0.90 olacak. Birde 1.7 promosyon çarpanıyla birlikte, 0.60 olan inşaat emsali, yaklaşık 3 katı olan 1.7’ye çıkıyor. Böylelikle 300 metrekarelik arsasını müteahhide verince 90 metrekarelik 1 daire sahibi olabilen bir vatandaş, bu planlamayla 3 tane 90 metrekarelik daire sahibi olacak. Eskiyen dairesi olanlar ise, aynı ölçekte daire sahibi olurken, vergi ve harç ödemeyecek ve inşaat süresince aylık 650 lira kira yardımı alacak.

 

Halkın katılımıyla proje üretiyoruz

 

Kepez’deki projeler artık ortak akılla ve halkın katılımıyla üretildiğinin altını çizen Kepez Belediyesi Başkanı Tütüncü, “Projelerimiz halkla paylaşılıyor, referanduma sunuluyor. Kabul edilirse, halkımızla birlikte uygulanıyor. Bugün Yeni Emek Mahallemize, mahallelilerin talepleri üzerine geliştirdiğimiz kentsel yenileme projesini, kendileri ile paylaştık.” dedi.

 

Gönülbirliği içindeyiz

Yeni-Emeke-talih-kusu_7

Projeyi 18 Ekim’de referanduma sunacaklarını belirten Tütüncü şöyle konuştu; “Mahalleliler kabul ederse, Yeni Emek’i, yine halkımızla birlikte yeniliyoruz. Benimsediğimiz yöntem, ‘Ben yaptım oldu’ değil, katılımcı yönetimin yol göstericiliğidir. Bu yöntemle Kepez’in konutları, eskiyen mahallelerimizi halkımızla elbirliği ve gönül birliği içinde yenileyeceğiz. Kepez, çağdaş yöntemlerle özel projelerin hayat bulduğu bir yer.”

 

Muhteşem bir yenileme projesi

 

Mahalle koordinatörleriyle bu mahallede 10 kez toplantı yapılarak imar planının anlatıldığını hatırlatan Tütüncü, 18 Ekim’de muhtarlıkta referandum yapılacağını söyledi. Tütüncü, hak sahiplerinin katılacağı referandumdan çıkacak sonuca göre planlamanın uygulanıp uygulanmayacağının belirleneceğini söyledi. Burada muhteşem bir yenilenme çalışması yapılacağını belirten Tütüncü, “Böylesi bir proje bu hayatta görülmemiş ve görülmeyecek bir imkan.” dedi.

 

Binaları belediye yapmıyor

 

Teknik anlamda kentsel dönüşüm olmadığı için buradaki inşaat çalışmalarını belediyenin yapmayacağının altını çizen Tütüncü, hak sahiplerinin istedikleri müteahhitle anlaşabileceğini söyledi. Mahalle sakinlerinin kat artışı taleplerine cevap verecek en iyi formülü sunduklarını belirten Tütüncü, önceki imarda yapılamayacak kat artışlarını bu şekilde yapılabileceğini söyledi.

 

Bize düşen sizi memnun etmek

 

Mahallelilerin planı kabul etmesi durumunda sitelerin 2 yıl içinde vücut bulabileceğini belirten Tütüncü, “Yapalım, kabul ediyoruz diyorsanız, bu planı uygulayacağız. Hemşerimiz arzu ediyorsa yaparız, arzu etmiyorsa bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Kabul etmezseniz de, pes etmeyiz. Daha iyi bir formül bulunabilir mi, onu araştırırız. Ama şu an daha iyi bir formül yok. Biz azmedeceğiz, sizi memnun etmek için gayret göstereceğiz. Bizim için düşen görev, yasaların bize gösterdiği çerçeve içinde formüller üretmek, çalışmak. Bana sorarsanız bundan iyisi Şam’da kayısı.” diye konuştu.

 

Küçük arsaları büyük adalar yaptık

 

Bu bölgenin küçük parseller üzerine eskimiş binalardan oluştuğunu belirten Tütüncü, “Bu bölgede ne yapabiliriz diye değerlendirme yapınca, yeni bir plan yapmak ve yeni plana göre de yeni bir şehirleşmenin önünü açmak gündeme geldi. Planlamamızda parselleri birleştirip, ada pozisyonuna getirilim ve geniş parseller olsun istedik. En az 10 bin, 15 bin metrekarelik parseller olsun dedik.” şeklinde açıklama yaptı.

 

İnşaat süresince kira yardımı

Yeni-Emeke-talih-kusu_3

Yapılan planlama neticesinde hak sahiplerine sağlanacak faydaları örnekleyen Tütüncü, “Yapmış olduğumuz çalışma neticesinde 300 metrekare arsası olan vatandaş, müteahhide verdiğinde sadece 90 metrekarelik bir daire alabiliyordu. Ama şimdi bu planla kendisine 3 tane 90 metrekarelik daire kalacak. Her bir hemşerimize 2 tane daireyi hediye etmiş oluyoruz.  Eski binalar var. Onlar da kentsel dönüşüme girince, aylık 650 lira kira yardımı alacaklar. 100 metrekare dairesi olanlar, yine 100 metrekare daire alırken vergi ya da harç ödemeyecek.” diye konuştu.

 

Küçük arsalar değersiz

 

Kepezlilerin yıllardır gayrimenkullerin hep düşük olmasından dert yandığını belirten Tütüncü, bunun sebebinin, arsaların küçük ve inşaatların kalitesiz olduğunu söyledi. Tütüncü, küçük arsaların getirdiği olumsuzlukları şöyle anlattı; “Arsaların küçük olmasıyla, bu parselleri ızgara gibi ayıran yollar yapılıyor. Böyle olunca şehircilik hizmetleri kaliteli yapılamıyor. Buralarda Antalya’nın diğer yerlerindeki gibi lüks konutlar yapılamıyor. İnşaat kalitesi de çok önemli. İnşaat kalitesinin artması için, geniş araziler gerekiyor. Geniş arazi olunca iyi işler yapan müteahhitler geliyor.”

 

Mahalleli ayrıntılarıyla bilgi aldı

 

Fondaki perdeye planın ayrıntılarının yansıtıldığı sırada bu konuşmasını yapan Tütüncü, mahalleliye daha ayrıntılı bilgi vermesi için kürsüyü Kentsel Tasarım Müdürü Barış Soykan’a bıraktı. Soykan’ın da anlatımının ardından, soru cevap bölümüne geçildi. Bu bölümde mahalleliler, merak ettiklerini ayrıntılı bir şekilde öğrenme fırsatı buldu.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa