Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
MAHKEMEYE BAŞVURDULAR
MAHKEMEYE BAŞVURDULAR
ANTALYA’da Büyükşehir Belediyesi’nin Gündoğmuş, Akseki gibi ilçelere atamasını yaptığı personel, yürütmenin durdurulması talebiyle idare mahkemesine başvurdu. Antalya Adliyesi’nde basın açıklaması yapan TÜMBELSEN Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt, Büyükşehir Belediyesi’nde yaşananları,...
24 Haziran 2015 23:32
Font1 Font2 Font3 Font4

ANTALYA’da Büyükşehir Belediyesi’nin Gündoğmuş, Akseki gibi ilçelere atamasını yaptığı personel, yürütmenin durdurulması talebiyle idare mahkemesine başvurdu. Antalya Adliyesi’nde basın açıklaması yapan TÜMBELSEN Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt, Büyükşehir Belediyesi’nde yaşananları, IŞİD zulmüne uğrayan Suriyelilerin dramına benzetti.

Antalya’da Büyükşehir Belediyesi’nce görevlendirme yoluyla Gündoğmuş, Akseki gibi uzak ilçelere gönderilen belediye çalışanlarının yargı kararıyla görevlerine geri dönmesi üzerine bu isimlerin atama yoluyla sürgün edilmeye çalışıldığı iddia edildi. Akseki, Gündoğmuş gibi ilçelere atamaları yapılan Büyükşehir personelinden bir grup, sendikacılarla birlikte yürütmenin durdurulması ve kararın iptali için idare mahkemesine başvurdu. Grup adına TÜMBELSEN Şube Başkanı İlhan Karakurt, basın açıklaması yaptı.

GÖREVLENDİRME İPTAL EDİLİNCE ATAMAYLA
karakurt-buyuksehirde-yasananlar-isid-zulmu-gibi_6275_dhaphoto2
Büyükşehir Belediyesi’nde çalışma barışının bozulduğunu ve Ortaçağ’daki gibi insanlık dışı uygulamaların yaşandığını iddia eden Karakurt, “Geçen yıl adına ‘görevlendirme’ denilerek 500’e yakın belediye çalışanı uzak ilçelere gönderildi. Konu yargıya taşındı. Yargı ‘hizmetin gerekleri ve hukuka uygun değil’ diyerek bu görevlendirmeleri iptal etti. Yine Büyükşehir Belediyesi bu kez ‘atama yaptım’ diyerek yanlışta ısrar ediyor. Bu açıkçası idare mahkemelerinin kararlarına tahammülsüzlük anlamına geliyor. Antalya’da tuz da, balık da koktu” dedi.
karakurt-buyuksehirde-yasananlar-isid-zulmu-gibi_6275_dhaphoto3
Hizmet adına gerçekleştirilen atamalarda hizmetin amaçlanmadığını savunan Karakurt, “Gündoğmuş’a altı bilgisayar işletmeni atanmış. Ama atama yapılan yerde iki bilgisayar var. Bu yönetmeliğin kendisi de buna bağlı yapılan atamalar da izaha muhtaç. Bu sadece çalışana değil, halkın ihtiyaçlarına da saygısızlıktır” dedi.
karakurt-buyuksehirde-yasananlar-isid-zulmu-gibi_6275_dhaphoto2
Atama sürgünlerinin altında imzası olanları idare mahkemesine şikayet ettiklerini bildiren Karakurt, “Mahkemelerimizin bu mağduriyetin daha fazla sürmemesi için yürütmeyi durdurma kararı vereceğine inanıyoruz. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde yaşananlar, Suriye’deki halkın IŞİD zulmüne uğraması gibi. Gerçekten insanlık katledildi. İnsan hakları, hukuk katledildi. Adalet katledildi. Mutlaka bu usulsüz keyfi uygulamalara dur denecektir” dedi. Uzak ilçelere gönderilen belediye personelinin işe gidip gelirken trafik kazalarında hayatını kaybedebileceğini de aktaran Karakurt, geçtiğimiz günlerde Kaş’a giden servis aracının Kumluca yakınlarında kaza yaptığını hatırlattı. Karakurt, ataması yapılan kişi sayısının şu an 82 civarında olduğunu söyledi.

KESK Dönem Sözcüsü Kadir Öztürk de yaşanan atamaların sürgün olduğunu iddia etti.

TİYATROCU ANNE GÜNDOĞMUŞ’A ATANDI
karakurt-buyuksehirde-yasananlar-isid-zulmu-gibi_6275_dhaphoto4
Ataması yapılanlar arasında ilginç isimler de yer alıyor. Bunlardan biri de Gülden Gözlem Kurt. Tiyatro ve oyunculuk mezunu olan Gözlem Kurt, yüksek lisansını tiyatro üzerine yaptı. İslam Sanatı dalında doktora eğitimi alan Kurt, CHP’li Mustafa Akaydın’ın belediye başkanlığı döneminde Büyükşehir Belediyesi Kültür Hizmetleri Daire Başkanlığı’nda çalışıyordu. Menderes Türel’in Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinin ardından Gündoğmuş’ta görevlendirildi. Saat 05.00’te servisle Gündoğmuş’a giden Kurt, yürütmeyi durdurma ve kararın iptali davası açıp kazandıktan sonra eski görev yerine döndü. Ancak bu kez Kurt, atama kararıyla Gündoğmuş’a gönderildi. 1 çocuk annesi olan Kurt, üç ay önce ikinci evliliğini yaptı. Eşi Ercin Kurt da onun gibi İbradı’ya atandı. Ancak bu durumun zorluğunu en çok 9 yaşındaki oğlu Doğaç Çınar Arat çekiyor. Gülden Gözlem Kurt’un ilk evliliğinden olan Doğaç Çınar, “Annem Gündoğmuş’a atandığında saat 22.00 sıralarında eve geliyordu. Saat 04.00’de de evden çıkıyordu. Sabah ben uyuduğum için kendisini göremiyordum. Akşamları da geldiğinde çoğu kez uyumuş oluyordum. Anemi hiç görmeden yaşıyordum. Bazen annemi görebilmek için uyumuyordum. Şimdi annemin atamasını yaptılar. Bana anneannem bakıyor. Annem Gündoğmuş’a gidince onu görmem daha da zor olacak” diye konuştu. DHA

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa