Kapat
MÜBAREK AYLAR BAŞLADI
MÜBAREK AYLAR BAŞLADI
Antalya İl Müftüsü Osman ARTAN’ın Üç Aylar ve Regaib Kandili Mesajı: 01.05.2014 Perşembeyi Cumaya bağlayan gece Regaib kandilidir. Günah ile kirlenen gönüllerimizin ibadet, istiğfar ve tefekkürle arınacağı müstesna günlere kavuşmuş...
30 Nisan 2014 16:08
Font1 Font2 Font3 Font4

Antalya İl Müftüsü Osman ARTAN’ın Üç Aylar ve Regaib Kandili Mesajı:

01.05.2014 Perşembeyi Cumaya bağlayan gece Regaib kandilidir. Günah ile kirlenen gönüllerimizin ibadet, istiğfar ve tefekkürle arınacağı müstesna günlere kavuşmuş olmanın heyecanı içerisindeyiz. Daha fazla ümitle günahlarımıza tövbe ve istiğfar ettiğimiz, farzların yanında nafile oruç, namaz ve sadakalarla Rabbimize iltica ettiğimiz bu mübarek günlere kavuşturduğu için yüce Mevla’ya şükürler olsun. Sırf bu zaman dilimine girmekle kendiliğinden ulaşacağımız bir kazançtan ziyade ibadetlerle, iyi ve doğru davranışlarla elde edebileceğimiz bir sevap, çabayla hak edilecek bir bereket ve verimlilik vardır.

Üç aylar, dini duyguların yoğunluk kazandığı, merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerinin doruk noktaya ulaştığı, hayır ve iyiliklerin arttığı bir mevsimdir. İnsanların geçmişin muhasebesini yaparak geleceğe azim ve enerji dolu bir şevkle atılma fırsatı bulacakları bir dönemdir. Hatalardan ve günahlardan temizlenme, hayırlı ve yararlı işleri daha da fazlalaştırma zamanıdır.

Müslümanlar için nefis muhasebesi, farzlara özen gösterme, nafilelere ağırlık verme ve suçtan ve günahtan arınma günleridir. Geleneğimizde üç aylar diye klasikleşmiş bu gün ve geceler, kulun Rabbine daha fazla yakınlaştığı ve yardımlaşma duygularının zirveye yükseldiği kardeşlik ve hoşgörü vakitleridir. Recep ve sonrasında Şaban ayı, inananları, içinde bin aydan hayırlı bir gece olan rahmet ve hidayet ayına, Ramazan-ı Şerif’e hazırlar.

il müftüsü osman artan

Dini hayatımıza pozitif anlamda yeni bir heyecan, canlılık ve ivme kazandıran üç aylar ve bu aylar içinde yer alan kandiller, yaratılış gayemizi düşünmemiz için son derece değerli fırsattır. Milletimizin “kandil” olarak adlandırdığı bu geceler, gönül evlerimizi aydınlatan ışıklardır. Üç aylar dediğimiz mübarek aylar içinde kutlanan ilk kandilde Recep ayının ilk Cuma gecesi olan Regaib kandilidir.

Regaib kandili, Yüce Allah’ın af ve mağfiretinin istendiği, umut huzur ve ilahi müjdelerle dolu bir gecedir. Yine bu gece; Miraç, Beraat ve bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesinin müjdecisidir.

Bu mübarek gece ve onu izleyen aylar, yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza milletimize ve tüm insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızın olduğunu bir kez daha bizlere hatırlatmalı, yanlış ve kusurlarımızdan dönmemize vesile olmalıdır.

İnsan bir taraftan yaratılmışların en saygını, diğer taraftan da pek çok zaaf ve kusurla yüklü bir varlıktır. İnsanın hayatı boyunca devam eden zihinsel ve fiziksel aksiyonlardaki zıtlıklar arasında gidip gelmeleri ve çalkantılı hali de bundan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla ilahi rahmete fazlasıyla mazhar olan bu zaman diliminde kendimizi sorgulamaya ve dinin manevi ikliminde gönül huzuru, istikamet ve öz güven kazanmaya, ihtiraslarımızı dizginleyip küçük menfaat çekişmelerinden uzak kalmaya ihtiyacımız daha da artmaktadır. Kin ve kırgınlıkları, şahsi menfaat hesaplarını bertaraf etmeli, yüce dinimizin bizden istediği sevgi ve hoş görü ortamının kurulmasına, kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret göstermeliyiz. Mü’min, öncelikle bu geceyi Rabbine hasreder. O’na yönelir, O’nu ister ve O’ndan bekler. Arzusunu Rabbinin razı olacağı söz ve davranışlara yoğunlaştırır. Sadece O’na kul olduğunu yeniden ikrar eder. O gece, yer ve gök ehlinin yüce Mevla’ya arz-ı endam eylediği, ümitlerini Allah’a açtığı kutsi bir gece olur. O gece, kararmış hayatları aydınlatan bir kandil oluverir. Affın, mağfiretin, rahmet ve bereketin kapısı olan bu gece de, Sevgili Peygamberimiz, şöyle dua etmiştir: “Ya Râb, Recep ve Şaban ayını bize mübarek kıl. Ve bizi Ramazan ayına ulaştır.”

Bu nedenle ; Başta Antalyalı kardeşlerimiz olmak üzere, ülkemiz ve yurtdışında yaşayan soydaş ve dindaşlarımızın üç aylar ve Regaib Kandilini tebrik ediyor, bu mübarek gün ve gecelerin kentimize, ülkemize ve tüm İslam âlemine rahmet, bereket ve huzur getirmesini, aziz milletimizin ve bütün İslam âleminin birlik ve beraberliğine, insanlık âlemine barış ve huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum.

Bu vesile ile Müftülüğümüzce Perşembe günü akşam namazından sonra Muratpaşa Cami’nde bir program düzenlenecektir, tüm vatandaşlarımızın Muratpaşa Camiinde yapılacak bu programa teşriflerini bekleriz.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa