Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
MÜZİK İLE TARİH YOLCULUĞU
MÜZİK İLE TARİH YOLCULUĞU
Antalya Uluslararası Piyano Festivali, üçüncü gününde müzikseverleri Osmanlı saraylarına doğru yolculuğa çıkardı. 16. Uluslar arası Antalya Piyano Festivali, her gün sahnesinde ağırladığı klasik müziğin en önemli isimleriyle müzik şöleni yaşatmaya...
20 Kasım 2015 14:29
Font1 Font2 Font3 Font4

Antalya Uluslararası Piyano Festivali, üçüncü gününde müzikseverleri Osmanlı saraylarına doğru yolculuğa çıkardı.

16. Uluslar arası Antalya Piyano Festivali, her gün sahnesinde ağırladığı klasik müziğin en önemli isimleriyle müzik şöleni yaşatmaya devam ediyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli kültür etkinliklerinden biri olan festival, üçüncü gününde, müzikseverleri, orkestra şefi, besteci ve müzik tarihçisi Dr. Emre Aracı şefliğinde 19. yüzyıl Osmanlı saraylarına doğru yolculuğa çıkardı.

1448012614__MG_9483

Aracı, saray arşivleri ve özel koleksiyonlardan ortaya çıkarttığı ve orkestrasyonunu hazırladığı bu kaybolmuş dönem repertuvar ile Türk müzik tarihine yepyeni bir boyut kazandırmanın ötesinde,Avrupa müziğinin İstanbul’da ne derece benimsendiğini de gözler önüne serdi.

Aracı’nın orkestrasyonları ve açıklamalarla sunduğu bu özel konserde, aralarında Sultan Abdülaziz ve V. Murad gibi iki padişahın bulunduğu, Fehime Sultan ve Şehzade Burhaneddin Efendi gibi Osmanlı hanedan üyelerinin bestelediği Viyana tarzı vals, polka ve marş türü eserler, tarihin unutulmuş tozlu raflarından günümüze ulaştı.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa