Kapat
ONLAR ENGEL TANIMADI
ONLAR ENGEL TANIMADI
Görme engelli öğrenciler başarı hikayelerini anlattılar Beyaz Baston Görmeyenler Derneği Genel Başkanı Hasan Kırıcı, beraberinde öğrenciler Recep Gür, Rukiye Köroğlu, Zeynep Temirci ve Fatma Nur Baki ile birlikte İl Milli...
27 Ağustos 2013 22:29
Font1 Font2 Font3 Font4

Görme engelli öğrenciler başarı hikayelerini anlattılar

Beyaz Baston Görmeyenler Derneği Genel Başkanı Hasan Kırıcı, beraberinde öğrenciler Recep Gür, Rukiye Köroğlu, Zeynep Temirci ve Fatma Nur Baki ile birlikte İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay’ı makamında ziyaret etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay’ın engelli öğrencilerin eğitimine verdiği destekten dolayı teşekkür etmek için ziyarette bulunduklarını ifade eden Beyaz Baston Görmeyenler Derneği Genel Başkanı Hasan Kırıcı; “Müdürümüz çalışmalarımızda, eğitimle ilgili faaliyetlerimizde ve başarılarımızda bizlere hep destek olmuştur. Müdürümüz Osman Nuri Gülay’a ve nezdinde Antalya eğitim camiası çalışanlarına, derneğim ve şahsım adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Öğrenci Recep Gür; “Ortaokul birinci sınıfta görme engelli oldum ve eğitimime 3 yıl ara vermek zorunda kaldım. Daha sonra Derneğimizin ve Sayın Milli Eğitim Müdürümüzün destekleri ile Sefa Akın İlköğretim Okulu’nda ortaokulu bitirdim. Atatürk Anadolu Lisesi’ni kazandım. Sayın Müdürümüz, bugüne kadar desteğini hiç esirgemedi, üniversite hazırlık sürecinde dershaneye gitmem için destek verdi. Ben de bu desteği üniversite sınavlarında Türkiye 1732.si olarak ve Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Görme Engelliler Sınıf Öğretmenliği bölümünü kazanarak boşa çıkarmamaya çalıştım. Lisans eğitimimi fakülte 3.sü olarak bu yıl tamamladım. Öğretmen olmak için KPSS sınavına girdim ve 86 puan aldım. Müdürümüze daha önce teşekkür ziyaretine geldiğimizde, “Recep üniversiteyi bitirecek, burada beraber çalışacağız.” demişti. İnşallah ona da az kaldı. Başarılı olmam için elinden gelen yardımı yapan derneğimize, müdürümüze, tüm öğretmenlerime; hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim.” dedi.

Görme Engelliler Yüzme Milli Takımına seçilen 9. Sınıf öğrencisi Fatma Nur Baki; “İlkokul 4. sınıfta görme engelli oldum, bir süre sonra dernekle tanıştım. Dernek bünyesinde yüzme kursu faaliyetlerine katıldım. Başarılı olunca yüzme alanında devam ettim. 2011 yılında Alanya’da yapılan yarışlarda Türkiye 2.si oldum. Daha sonra, 2012 yılında Giresun’da yapılan yarışlarda 50m ve 100m serbest kategorisinde iki ayrı Türkiye 1.liği kazandım. Bu başarının ardından, Türkiye Görme Engelliler Yüzme Milli Takımı’na çağrıldım. Kamp sürecinden sonra milli takım ile Dünya Şampiyonası Elemeleri için 2012 yılında Çek Cumhuriyeti ve 2013 yılında Brezilya’da gerçekleştirilen finallere katıldım.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği 2. Sınıf öğrencisi Rukiye Köroğlu ise Antalya’da Karatay Anadolu Lisesi’nden mezun olduğunu belirterek; “Ailem beni okutmak için kararlıydı. Antalya’da olduğum için eğitim açısından şanslıydım. 6. Sınıfa başladığımda her dersle ilgili okuluma kabartma kitap gönderilmeye başlandı. Milli Eğitim Müdürümüz eğitim sürecinde yaşadığımız sorunlarla yakından ilgilendi, kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Güzel Sanatlar Lisesi’nden bu yıl mezun olan Zeynep Temirci; “Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Güzel Sanatlar Lisesi Müzik bölümünü özel yetenek sınavında onuncu olarak kazandım. Antalya’da güzel sanatlar lisesi olması benim için büyük bir avantaj oldu. Enstrüman çalmaya mandolin ile başladım, şu anda piyano ve keman

çalıyorum. Bu yıl liseden mezun oldum ve özel yetenek sınavına girdiğim Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’ne kabul edildim. Eğitim hayatım boyunca gördüğüm destek kendime güvenmemi ve dolayısıyla başarılı olmamı sağladı. Desteklerini esirmeyen herkese teşekkür ederim.”

İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Nuri Gülay, Dernek Başkanı Kırıcı ve öğrencilere ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, memnuniyetini dile getirdi. Milli Eğitim Müdürümüz Gülay, “Öğrencilerimizin başarılarını görmek beni duygulandırdı ve gururlandırdı. Bütün öğrenciler evladımızdır. Onların başarısı bizim gururumuzdur. Öğrencilerimiz kendilerine olan güvenimizi boşa çıkarmadı. Bu da, imkan verilirse her bireyin yeteneklerini ortaya çıkarıp, başarılı olacağının en büyük ispatıdır. Öğrencilerimiz ziyaretleriyle de sadece başarılı değil; değerlerine sahip, vefalı insanlar olduklarını göstermişlerdir. Kendileriyle gurur duyuyorum. Çalışanın hep yanında oldum ve olmaya devam edeceğim. Yolları açık olsun.” dedi.

Ziyaret, günün anısına toplu hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa