Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Özkoç: Güçlü toplum için güçlü kadın
Özkoç: Güçlü toplum için güçlü kadın
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü ile ilgili açıklama yapan Özkoç, şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını söyledi.   AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Av....
25 Kasım 2015 15:20
Font1 Font2 Font3 Font4

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü ile ilgili açıklama yapan Özkoç, şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını söyledi.

 

AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Av. Esra Özkoç, toplumların ilerlemesi ve demokratikleşmesinin önündeki en büyük engellerden birinin şiddet olduğunu belirtti. Şiddetin aynı zamanda insanlık suçu olduğunun altını çizen Özkoç, “Şiddet, kadının yalnızca bedensel ve ruh sağlığını etkilemekle kalmayıp, kadının kendine saygısını, güvenini, yaşam kalitesini ve kendi yaşamını kontrol etme yetisini de yitirmesine neden olmaktadır” dedi.

 

KADININ ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALKMALI

Güçlü toplumların güçlü ailelerden, güçlü ailelerin de güçlü bireylerden oluştuğuna değinen Özkoç, sözlerine şöyle devam etti: “Güçlü toplum için, kadının aile ve toplum içerisinde hak ettiği yeri bulması ve bunun önündeki tüm engellerin kaldırılması çok önemlidir. Kadına yönelik şiddetle en etkili mücadele AK Parti Hükümetleri döneminde yapıldı ve yapılmaya devam etmektedir. Bunun için sadece ulusal mevzuatta yapılan düzenlemelerle yetinilmemiş, uluslararası yükümlülükler altına da girilmiştir” şeklinde konuştu.

 

ŞİDDETE SIFIR TÖLERANS

Özkoç, AK Parti’nin 13 yıllık iktidarı döneminde Medeni Kanun, İş Kanunu ve Türk Ceza Kanunu gibi temel kanunlarda eşitlikçi reformlar yapıldığını vurguladı. Özkoç, Türkiye’de tüm mevzuatın, kadın erkek eşitliği ilkesini gözeten ve kadına yönelik şiddete sıfır tolerans tanıyan bir yapıya kavuşturulduğunu söyledi.

 

Bu konuda atılan adımları da anlatan Özkoç,”Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, 8 Mart 2012 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda oy birliği ile kabul edilmiştir. Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi) Mart 2012’de yürürlüğe konmuştur. 2012-2015 yıllarını kapsayan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı, Temmuz 2012’de yürürlüğe girmiştir. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla, Türkiye genelinde oluşturulan 14 Şiddet ve Önleme Merkezi’nde 2014 Kasım itibariyle 33 bin 637 kişiye hizmet verilmiştir” diye konuştu.

 

Özkoç, kadın ile ilgili her türlü ihmal edilmişlikle mücadeleyi parti programına almış bir hareket olan AK Parti’nin şiddetin her türlüsüyle mücadele etmeye devam edeceğinin altını çizdi.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa