Kapat
RUSYA AÇIKLAMA YAPTI
RUSYA AÇIKLAMA YAPTI
Sivastopol’daki Rus filosu, Kırım’daki Ukrayna askerlerine teslim olmaları için (TSİ) 05.00’e kadar süre tanıdı. Aksi takdirde üslerin basılacağı bildirildi. Rus İnterfax ajansı, haberi Ukrayna Savunma Bakanlığı’na dayandırdı. Ancak Ukraynalı yetkililerin ortaya attığı bu iddia Rusya tarafından yalanlandı. “12...
3 Mart 2014 19:59
Font1 Font2 Font3 Font4

Sivastopol’daki Rus filosu, Kırım’daki Ukrayna askerlerine teslim olmaları için (TSİ) 05.00’e kadar süre tanıdı. Aksi takdirde üslerin basılacağı bildirildi. Rus İnterfax ajansı, haberi Ukrayna Savunma Bakanlığı’na dayandırdı. Ancak Ukraynalı yetkililerin ortaya attığı bu iddia Rusya tarafından yalanlandı.

“12 SAAT SÜRE VE ÜLTİMATOM” İDDİASI

İnterfaks haber ajansının aktardığına göre, Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynak, Rusya’nın Karadeniz Filosu’nun Kırım’daki Ukrayna güçlerine teslim olmaları için 12 saat süre verdiğini söyledi. Ajans; ültimatomun, filonun komutanı Aleksandr Vitko tarafından verildiğini ve Ukrayna güçlerinin bu çağrıya uymamaları halinde saldırı tehdidiyle karşı karşıya olduklarını bildirdi. Ancak Rusya, Ukraynalı yetkililerin iddialarını yalandı.

 

RUSYA, Ukrayna’NIN İDDİALARI YALANLADI

Rusya’nın, Ukrayna’daki askeri güçlerin Kırım’ı terk etmesi için Kiev yönetimine TSİ 05.00’a kadar süre verdiği öne sürüldü. Ancak Ukraynalı yetkililerin ortaya attığı bu iddia Rusya tarafından yalanlandı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynağın İnterfaks haber ajansına verdiği bilgiye göre; Rusya’nın Karadeniz Filosu, Kırım’daki Ukrayna güçlerine teslim olmaları için 12 saat süre tanıdı.

Ajans; ültimatomun, filonun komutanı Aleksandr Vitko tarafından verildiğini ve Ukraynagüçlerinin bu çağrıya uymamaları halinde saldırı tehdidiyle karşı karşıya olduklarını bildirdi.

“KENDİ ASKERLERİNİ VURUP, OPERASYON BAŞLATACAKLAR”

Ukrayna Savunma Bakanlığı da, “Kırım’da kuşatma altında kalan askerlerimize Rusya’nın Karadeniz Filosu Komutanı Aleksander Vitko adına bildirim yapılmıştır. Salı sabahı saat 05.00’a kadar yarımadada eli silahlı tek bir Ukrayna askeri bırakılmayacağı söylenmiş” açıklaması yaptı.
Ukrayna İçişleri Bakanlığı ise böyle bir temizlik operasyonu başlatılması için önceden kılıf hazırlandığı imasında bulunarak, “Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Cenevre’deki bir toplantıda, Kırım’da tehdit altında olduklarını dile getirmişti. Bizim elimizdeki istihbarata göre ise Ruslar kendileri bu gece birkaç askerini vurmaya hazırlanıyor. Böylece başlatmayı düşündükleri operasyon için zemin hazırlıyorlar” ifadesi kullandı.

“TAMAMEN SAÇMALIK”

Ancak Russia Today’in haberine göre; Rusya Savunma Bakanlığı ültimatom iddiasını yalanlayarak, Ukraynalı yetkililerce yapılan açıklamaların “tamamen saçmalık” olduğunu belirtti.
Ukrayna’ya bağlı Özerk Kırım Cumhuriyeti’nin kontrolü son 48 saattir fiilenRusya’nın elinde bulunuyor. Kırım’ın Sivastopol kentinde donanma üssü bulunanRusya, günlerdir bölgeye askeri güç takviyesi yapıyor.

BM GÜVENLİK KONSEYİ TEKRAR TOPLANIYOR

Ukrayna’daki krize ilişkin geçen Cuma ve Cumartesi günleri birer toplantı gerçekleştiren Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Rusya’nın talebi üzerine bu gece TSİ 22.30’da bir kez daha toplanacak.
Güvenlik Konseyi’nin ilk iki toplantısından, beklendiği üzere somut bir sonuç çıkmamıştı. Her iki toplantı da ABD ve Batılı devletler ile Rusya arasındaki derin görüş ayrılıklarına sahne olmuştu.

RUSYA ASKER TAKVİYESİ YAPIYOR

Ukrayna’ya bağlı Özerk Kırım Cumhuriyeti’nin kontrolü son 48 saattir fiilenRusya’nın elinde bulunuyor. Kırım’ın Sivastopol kentinde donanma üssü bulunanRusya, günlerdir bölgeye askeri güç takviyesi yapıyor.

DONETSK VE ODESSA DA AYAKLANDI

Ukrayna’da Kırım yarımadasının ardından ülkenin doğu bölgelerinden Donetsk de Rus bayrağı çekti. Hafta sonu bu kentte yapılan gösteride meydan tarafından Donetsk Valisi seçilen Pavel Gubarev, hükümet binası gönderine Rus bayrağı çekerek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den düzenin sağlanması için askeri kuvvet göndermesini istedi. Kendilerini “halkın yönetimi” olarak tanımlayan isyancılar, bir daha Kiev idaresi altına girmek istemedikleri duyurdu.
Bugün Kiev’e isyan eden ikinci şehir ise güneydeki Odessa oldu. Burada da Rusyayanlısı göstericiler şehrin belediye binasını işgal etmek için ilk önce gösteri başlattı, ardından da belediye binasına yürüdü. Odessa belediyesi gönderine de Rus bayrağı dikildi.

AB’DEN VİZE YAPTIRIMI

Bu arada Brüksel’de toplanan Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Rus askerlerinin Kırım’da kilit noktaları işgal etmesi üzerine Rusya ile vize müzakerelerinin askıya alınmasına karar verdi.
Konuyla ilgili yapılan olağanüstü toplantının ardından çıkan taslak metinde,Rusya’yla vize diyaloğunun durdurulacağı belirtildi.

VİZE GÖRÜŞMELERİ 7 YILDIR SÜRÜYORDU

Avrupa Birliği, Rus vatandaşlarının Avrupa’ya vizesiz seyahat edebilmesYORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa