Kapat
Sağlık Bakanlığı’ndan kurban önlemleri
Sağlık Bakanlığı’ndan kurban önlemleri
Kurban Bayramı tatili dolayısıyla ülke genelinde hasta yoğunluğuna bağlı olası sorunların yaşanmaması için bir genelge yayımlayarak bazı önlemler aldı Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili şu açıklamaya yaptı;    Buna göre Bayram...
3 Ekim 2014 21:31
Font1 Font2 Font3 Font4

Kurban Bayramı tatili dolayısıyla ülke genelinde hasta yoğunluğuna bağlı olası sorunların yaşanmaması için bir genelge yayımlayarak bazı önlemler aldı

Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili şu açıklamaya yaptı; 

 

Buna göre Bayram tatili süresince acil servislere başvuran tüm vatandaşlara gerekli tıbbi ve cerrahi müdahalenin zamanında yapılabilmesi, kaliteli ve özenli tedavi hizmetlerinin sunulabilmesi için aşağıdaki tedbirlerin alınmasında fayda görülmüştür:

 

·         Acil sağlık hizmetlerinin, 112 Komuta Kontrol Merkezi aracılığı ile İl Ambulans Servisi Başhekimliği Komuta Kontrol Merkezi ile koordinasyon sağlanarak verilecektir.

 

·         Acil Sağlık Hizmetleri Çağrı Kayıt ve Operasyon Yönetim Sistemindeki verilerin sürekli güncellenmesi sağlanacaktır.

 

·         Ambulans hizmetlerinde aksaklığa sebebiyet verilmeyecek şekilde gerekli organizasyon yapılacaktır.

 

·         Acil servislerde, laboratuvar ve görüntüleme birimleri ile hasta yatırılan tüm kliniklerde yeterli insan gücü, tıbbi donanım, lüzumlu sarf malzemesi, ilaç, serum vb. ihtiyaçlar bulundurulacaktır.

 

·         Gerek görüldüğünde insan kaynağı ve diğer ihtiyaçların takviyesi yapılacaktır.

 

·         Nöbet hizmetleri, 24 saat kesintisiz hizmet sürekliliği esasına göre ve hizmet sunumunda hiçbir olumsuzluk ve aksaklığa meydan vermeden ihtiyacı karşılayacak şekilde planlanacaktır.

 

·         Acil yardım, laboratuvar, görüntüleme ve klinik hizmetlerinin verilmesinde görev ve sorumlulukları bulunan tüm kurum, kuruluş ve ilgili birim ve sorumlularına gerekli bildirimler önceden tebliğ edilecektir.

 

·         Radyoterapi hizmetlerinin bayram tatilinde mağduriyete yol açmaksızın devamının sağlanması için gerekli önlemler alınacaktır.

 

·         Diyaliz hizmeti verilen birimlerde hizmetler aksatılmayacak, hastaların tedavi planına uygun olarak sürdürülecektir.

 

·         Evde sağlık hizmetlerinden yararlanan hastaların tedavilerinin aksatılmaması için gerekli tedbirler alınacaktır.

 

Ayrıca Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından yol güzergâhlarında, kurban kesim merkezlerinde ve sınır illerimizde bulunan kamp bölgeleri ile son dönemde Şanlıurfa sınır bölgesinde artan sığınmacı sayısı nedeniyle, hizmet sunumunda aksaklıklara meydan vermemek için ek sağlık tedbirleri alınmıştır.

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa