Kapat
SAHTEKARLIKTA SON NOKTA
SAHTEKARLIKTA SON NOKTA
Kemer’de faaliyet gösteren bir şirketin, turistler adına sahte tax free (Türkiye’de ikamet etmeyenlerin aldıkları eşyalardan kesilen vergi iadesi) faturaları düzenlediği, ardından sahte mühür ve kaşe kullanarak gümrükte onaylanmış gibi göstererek devletten vergi iadesi...
12 Ağustos 2013 23:24
Font1 Font2 Font3 Font4

Kemer’de faaliyet gösteren bir şirketin, turistler adına sahte tax free (Türkiye’de ikamet etmeyenlerin aldıkları eşyalardan kesilen vergi iadesi) faturaları düzenlediği, ardından sahte mühür ve kaşe kullanarak gümrükte onaylanmış gibi göstererek devletten vergi iadesi aldığını iddia edildi.

Batı Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı AntalyaGümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmalarda, Kemer’de faaliyet gösteren bir şirketin turistler adına sahte tax free faturaları düzenlediği, daha sonra bunları sahte mühür ve kaşe kullanarak gümrükte onaylanmış gibi gösterdiği tespit edildi.

Şirkete ait ofis ve mağazalarda bulunan faturalarda yapılan incelemede, 280 faturadaki mühür, kaşe ve imzaların sahte olduğu, 638 bin 727 TL tutarındaki sahte faturalarla devletten 100 bin TL civarında vergi iadesi alındığı tespit edildi.

Olayla ilgili aralarında firma ortakları ve aracı şirket çalışanlarının da bulunduğu 9 şüpheli hakkında Kemer Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurunda bulunuldu. Zanlılar, sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Ekiplerin yaptıkları bir başka operasyonda ise Güney Kore’nin Seul şehrinden İstanbul aktarmalı AntalyaHavalimanı’na gelen Güney Kore vatandaşı Y.H.L’den şüphelenen gümrük muhafaza ekipleri, yolcuya ait valizde yaptıkları kontrolde diş tedavisinde kullanılan bin 66 parça medikal malzeme ele geçirdi.

Piyasa değeri 8 bin 83 TL olan medikal malzemelereAntalya Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince el konuldu. Y.H.L. ise cumhuriyet savcılığınca ifadesinin alınmasından ardından serbest bırakıldı.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa