Kapat
SAPAN SORUYOR:MİT’İN GÖREVİ KAÇAK SİLAH GÖTÜRMEK Mİ?
SAPAN SORUYOR:MİT’İN GÖREVİ KAÇAK SİLAH GÖTÜRMEK Mİ?
Yıldıray Sapan : “Türkiye’den Suriye’ye kaçak silah ve mühimmat gönderildiğini ifade ederek, bunun araştırılmasını istedi.” CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, Suriye’de 15...
22 Ocak 2014 17:14
Font1 Font2 Font3 Font4

Yıldıray Sapan : “Türkiye’den Suriye’ye kaçak silah ve mühimmat gönderildiğini ifade ederek, bunun araştırılmasını istedi.”

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, Suriye’de 15 Mart 2011’de başlayan toplu gösterilerin, kısa sürede bütün ülkeye yayıldığı, Nisan 2011’de Suriye Hükümeti tarafından görevlendirilen askerlerin, göstericilerin üzerine ateş açtığı anımsatıldı.

Bu olaylar sonucunda ülkenin tümünde bir isyan hareketi başladığı ifade edilen gerekçede, Türkiye’nin de bu iç savaşa kayıtsız kalamadığı belirtildi.

Gerekçede, şunlar kaydedildi:

“Uzunca bir süredir, ABD’nin Adana’daki İncirlik üssünde, Suriye’deki muhalifler için silah depoladığı ve muhaliflerden çeşitli yetkililerin İncirlik üssüne gelerek, bu silahların nasıl kullanıldığı hakkında telekonferans yoluyla ABD üzerinden bilgilendirildiği duyumları almaktayım. Buradaki silah ve mühimmatın bir şekilde Suriye sınırından kaçak bir şekilde geçerek, muhaliflerin kullanımına sunulduğu da duyumlarım arasındadır.

Yaşanan olaylar göstermektedir ki ülkemizden Suriye’ye yoğun bir şekilde kaçak silah ve mühimmat sevkiyatı yapılmaktadır. Bu bir devlet politikası mıdır? Yoksa ABD’nin İncirlik üssü üzerinden Suriye’deki muhaliflere yaptığı yardımlar mıdır? Bu olayların hepsinin tam göbeğinde bulunan MİT’in görevi başka ülkelere kaçak silah götürmek mi? Ülkemizden giden bu kaçak silahlar El Kaide’ye mi yoksa AKP Hükümeti’nin iddia ettiği gibi oradaki Türkmenlere mi gönderilmektedir? Bu soruların hepsi acilen yanıt beklemektedir. Eğer Suriye’deki muhaliflere bir şekilde yardım edilmesi gerekiyorsa, bunun milli iradenin güç bulduğu TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek ve tezkere çıkarılarak yapılması doğru olanıdır. Ülkemizden Suriye’ye kaçak olarak yapılan silah ve mühimmatların nedenlerinin ve sonuçlarının araştırılması ve alınacak tedbirlerin Meclisimizce tespiti amacıyla bir Meclis araştırması açılması yerinde olacaktır.”

Antalya CHP milletvekili Yıldıray Sapan’ın meclise sunduğu önerge ;

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Komşumuz Suriye’de 15 Mart 2011’de başlayan toplu gösteriler, kısa sürede bütün ülkeye yayılmıştır. Nisan 2011’de Suriye Hükümeti tarafından görevlendirilen askerler, göstericilerin üzerine ateş açmıştır. Bu olaylar sonucunda ülkenin tümünde bir isyan hareketi başlamış ve kısa sürede bir iç savaşa dönüşmüştür.

 

Ülkemiz de bu iç savaşa kayıtsız kalamamıştır ve AKP Hükümeti nezdinde resmi olarak merkezi hükümetin karşısında bir politika sergilemiş ve tüm girişimlerini bu yönde yapma yolunu seçmiştir. Suriye’de yaşanan iç savaşla birlikte, Suriye tarafının ülkemize sınırının güvenliği isyancılar tarafından ele geçirilmiş ve El Kaide başta olmak üzere çeşitli örgütler tarafından kontrol altına alınmıştır.

 

Uzunca bir süredir, ABD’nin Adana’daki İncirlik Üssünde, Suriye’deki muhalifler için silah depoladığı ve muhaliflerden çeşitli yetkililerin İncirlik Üssü’ne gelerek, bu silahların nasıl kullanıldığı hakkında telekonferans yoluyla ABD üzerinden bilgilendirildiği duyumları almaktayım. Buradaki silah ve mühimmatın bir şekilde Suriye sınırından kaçak bir şekilde geçerek, muhaliflerin kullanımına sunulduğu da duyumlarım arasındadır.

 

Böyle bir ortamda, yapılan ihbarlar sonucunda, 02.01.2014 tarihinde kaçak silah ve mühimmat yüklü bir tırın Suriye tarafına doğru hareket ettiği anlaşılmıştır. İlgili savcıların talimatıyla bu tır önce polis, daha sonra da jandarma tarafından durdurulup inceleme altına alınmış, tırın şoförü ve mürettebatı gözaltına alınmışlardır. Bir süre sonra Hatay Valisi’nin resmi talimatıyla “tırın ve mürettebatının MİT’e bağlı olduğu ve ivedilikle serbest bırakılması” istenmiştir ve ilgili tır, içindekilerle beraber Suriye’ye doğru yola devam etmiştir.

 

10.01.2014 tarihinde Adana’da ağır silah ve mühimmat yüklü bir otobüsün bulunduğu ihbarı gelmiştir. Savcıların ilgili ihbarı değerlendirmesi sonucu otobüste ağır silahlar ve mühimmatları bulunmuştur. Otobüsün Suriye tarafından geldiği ve muhalifleri Türkiye’ye getirdiği ve yine Suriye’ye döneceği tespit edilmiştir.

 

Yine böyle bir durum 19.01.2014 tarihinde Adana – Tarsus – Gaziantep karayolunda gerçekleşmiştir. Resmi kayıtlara göre 3 tır, resmi olmayan kayıtlara göre de 7 tır, Suriye’ye kaçak silah ve mühimmat taşıdıkları gerekçesiyle savcılar tarafından durduruluştur. Burada görev yapan jandarmalar marifetiyle de incelemeye alınmışlardır. Yaklaşık 6-7 saat yapılan aramalar sonucunda 2 tırda kaçak silahlar ve mühimmat tespit edilmiştir. Ancak yine yukarıdan gelen talimatla, ilgili tırın personelinin MİT görevlileri olduğu ve tırın alıkonulamayacağı bilgisi jandarmalara bildirilmiştir. Tırın içeriği tespit edildikten sonra, yine önceki olayda olduğu gibi, Suriye tarafına doğru seyrine izin verilmiştir.

Yaşanan bu olaylar göstermektedir ki ülkemizden Suriye’ye yoğun bir şekilde kaçak silah ve mühimmat sevkiyatı yapılmaktadır. Bu bir devlet politikası mıdır? Yoksa aldığım duyumlarda olduğu gibi, ABD’nin İncirlik Üssü üzerinden Suriye’deki muhaliflere yaptığı yardımlar mıdır? Bu olayların hepsinin tam göbeğinde bulunan MİT’in görevi başka ülkelere kaçak silah götürmek midir? Ülkemizden giden bu kaçak silahlar El Kaide’ye mi yoksa AKP Hükümeti’nin iddia ettiği gibi oradaki Türkmenlere mi gönderilmektedir? Bu soruların hepsi acilen yanıt beklemektedir. Eğer Suriye’deki muhaliflere bir şekilde yardım edilmesi gerekiyorsa, bunun milli iradenin güç bulduğu TBMM genel kurulunda görüşülerek ve tezkere çıkarılarak yapılması doğru olanıdır. Yoksa böyle yanlış ve basit politikalarla günü kurtarmaya çalışmak, hem ülkemizin yurt dışındaki etkinliğini zayıflatacak ve sanki terör örgütlerine yardım ediliyormuş havası yaratılacak, hem de yurt içinde kaosa neden olacaktır.

Yukarıda belirtilen gerekçelerle, ülkemizden Suriye’ye kaçak olarak yapılan silah ve mühimmatların nedenlerinin ve sonuçlarının araştırılması ve alınacak tedbirlerin Yüce Meclisimizce tespiti amacıyla bir Meclis Araştırması açılması yerinde olacaktır.

 

 

Yıldıray SAPAN

Antalya Milletvekili

 

 

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa