Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
ŞEHİRLEŞME TARIMI TEHDİT EDİYOR
ŞEHİRLEŞME TARIMI TEHDİT EDİYOR
Antalya Tarım Konseyi toplantısı, Antalya Ticaret Borsası (ATB) konferans salonunda gerçekleşti. Tarım Konseyi toplantısına katılan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, yaptığı konuşmada, içerisinde kamunun, sivil toplum örgütlerinin, üretici birliklerinin ve kooperatiflerin...
2 Mart 2017 17:20
Font1 Font2 Font3 Font4
Antalya Tarım Konseyi toplantısı, Antalya Ticaret Borsası (ATB) konferans salonunda gerçekleşti.
Tarım Konseyi toplantısına katılan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, yaptığı konuşmada, içerisinde kamunun, sivil toplum örgütlerinin, üretici birliklerinin ve kooperatiflerin temsilcilerinin yer aldığı Antalya Tarım Konseyi’nin çalışmalarının çok önemli olduğunu söyledi.
Antalya’nın lokomotif iki sektöründen birinin tarım olduğunu belirten Vali Karaloğlu, Türkiye’nin toplam tarımsal milli hasılasının yüzde 5’ini Antalya’nın ürettiğini bildirdi. Bazen bilenin de bilmeyenin de çıkıp, “Biz eskiden ne güzeldik kendimizi doyuran bir ülkeydik, şimdi doyuramıyoruz, ithalat yapıyoruz” dediğini kaydeden Vali Karaloğlu: “1970’li yıllarda Türkiye’nin nüfusu yaklaşık 40 milyon, gelen yabancı turist sayısı da 2 milyon kadardı. Bugün Türkiye’nin nüfusu 80 milyon, gelen misafir sayısı da yaklaşık 40 milyona çıktı. Beslediğiniz insan sayısının 3 kat arttığı bir yerde sadece ihracat ve ithalat rakamlarına bakarak ileriye ya da geriye gittiğimizi söyleyemezseniz” diye konuştu.
antalya tarım konseyi1 001
Birtakım sorunları olsa da tarım sektörünün iyi yolda olduğunu ifade eden Karaloğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının da önemli çalışmalar yaptığını söyledi. Türkiye’de artık havza bazlı üretime geçilmeye başlandığını anlatan Vali Karaloğlu, şunları kaydetti:
“Eskiden bir sene patatesi çok pahalı yerdik. Patates fiyatı yüksek olduğu için ertesi sene herkes patates ekerdi. O zaman da patateslerin çürüdüğünü, tarlada kaldığı konuşurduk. Niye? Planlama olmadığı için. Artık hangi havzada hangi tarımsal faaliyetin yapılacağı ve bu tarımsal faaliyete önümüzdeki 3 yıl hangi teşvikin verileceği şimdiden ilan ediliyor. Bu, çiftçinin elini çok güçlendirdi. Artık toprak sahibine değil, topraktan ürün elde edene, ürünün de miktarına göre destek veriyor devlet.”
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ovaların korunmasıyla ilgili çok önemli bir çalışma yürüttüğünü de anımsatan Vali Karaloğlu, artık koruma alanı olarak ilan edilen ovada imara açma veya bölgede herhangi bir yapılanmaya kesinlikle izin verilmeyeceğini söyledi.

ŞEHİRLEŞME TARIMI TEHDİT EDİYOR

Vali Münir Karaloğlu: “Türkiye’de maalesef birinci sınıf araziler üzerine şehirler kurduk, sanayiler kurduk. Tarımsal, ekilebilir alanlarımızın bir kısmını kaybettik. Bu, Antalya’da da var. Her şeyi ikame edebilirsiniz ama toprağı ikame edemezsiniz. Yani kaybettiğiniz bir tarım alanını kazanmanız mümkün değil. O yüzden şehirleri tarımsal arazilere kaydırmamak, tarım alanlarını korumak lazım” ifadelerine yer verdi.
Korunması gereken ovalarla ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Antalya’da 7 ova sunulduğunu, Bakanlığın önermediği fakat kendilerinin korunmasını istediği 2 ova daha bulunduğunu belirten Vali Karaloğlu, toplam 9 ovanın korunmasıyla ilgili yakında Bakanlar Kurulu Kararı çıkacağını bildirdi.
Vali Karaloğlu, “Buradan duyuruyoruz hiç kimse gidip tarım arazisini ‘Burası nasıl olsa gelecekte imara açılacak’ diye yüksek fiyatla almaya kalkmasın. Bundan sonra tarım arazilerinin imara açılmasına izin verilmeyecek.” dedi.
Tarımsal ürün ve pazar çeşitlendirmesinin de önemine dikkati çeken Karaloğlu, Rusya’nın yanında Ortadoğu pazarının da ciddi bir potansiyel taşıdığını, bu pazarın geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
ATB ve Tarım Konseyi Başkanı Ali Çandır da Tarım Konseyinin sektörün tüm taraflarını içine aldığını, bir tek üniversite eksikleri bulunduğunu, bilimsel ayağı da mutlaka dâhil etmek istediklerini kaydetti.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa