Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
SERBEST BÖLGE’NİN EN BÜYÜKLERİ
SERBEST BÖLGE’NİN EN BÜYÜKLERİ
SERBEST BÖLGE’NİN EN BÜYÜKLERİ Antalya Serbest Bölge (ASBAŞ) 2016 yılı ödül töreninde bölgenin en iyileri ödüllendirildi.  Törene, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes...
4 Mart 2017 10:12
Font1 Font2 Font3 Font4

SERBEST BÖLGE’NİN EN BÜYÜKLERİ

Antalya Serbest Bölge (ASBAŞ) 2016 yılı ödül töreninde bölgenin en iyileri ödüllendirildi. 

Törene, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin katıldı.

SERBEST BÖLGE’NİN EN BÜYÜKLERİ

Törende alım satım alanında en yüksek ticaret hacmi sağlayan firma olan “Fresenius Medikal Hizmetleri”, inşaat metal sektöründe en yüksek ticaret hacmi sağlayan “Aden Metal Yapı”, elektrik-elektronik sektöründe en yüksek ticaret hacmi sağlayan “Wagner Kablo”, medikal sektöründe en yüksek ticaret hacmi sağlayan “Novamed GMBH”, yat sektöründe en yüksek ticaret hacmi sağlayan “Alya Yatçılık” firmalarına ödülleri verildi.
Törende en yüksek istihdam sağlayan firma ödülünü ise “Novamed GMBH” şirketi aldı. Törende ayrıca uluslararası yarışmalarda ödül alan “Sarp Yat”, “Alya Yatçılık” ve “Ares Tersanecilik” şirketlerine de başarı ödülü verildi.
antalya serbest bölge ödül töreni1 001
Konuşmasında Antalya Serbest Bölge’nin Türkiye’de ilk kurulan ve en başarılı serbest bölgelerden biri olduğunu belirten Vali Münir Karaloğlu: “Bu başarıda 1987’den bu yana birçok insanın alın teri, emeği var. ASBAŞ’ın en büyük sorunu çözüldü, 19 yıl daha süre uzatıldı ve bölgeyi büyütmek, yatırımları, ihracatı, üretimi ve istihdamı artırmak için daha çok çalışmamız, çaba harcamamız gerekiyor. Daha çok iş ve aş vermek için çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.
Serbest bölgede yatırımı, istihdamı ve ticaret hacmini büyütme konusunda ASBAŞ’ın yönetimine ve yatırım yapan sanayiciye büyük iş düştüğüne işaret eden Karaloğlu, Türkiye’nin kalkınması noktasında daha çok insana iş oluşturulması gerektiğini kaydetti.
Serbest bölgenin en büyük hissesinin Antalya Büyükşehir Belediyesine ait olduğunu hatırlatan Vali Karaloğlu, kendisinin de ASBAŞ’ın yönetim kurulu başkanlığını yaptığını ve son derece uyumlu olan bir ekiple çalıştıklarını kaydetti.
Türkiye’de 2016 yılının en çok büyüyen firmasının ASBAŞ’tan çıktığını anlatan Vali Karaloğlu, “Bu bizim için gurur vesilesi oldu. Yatçılık sektörü Antalya’da kümelenmiş durumda. Antalya Anadolu Selçuklu Devleti’nin ilk tersane şehridir. 1221 yılında Alanya’da inşa ediliyor bu tersane. 800 yıldır bu şehirde deniz araçları, tekneler üretiliyor. Antalya olarak bizim genlerimizde var. Antalya Serbest Bölgesinin dünyanın en önemli yat üretim merkezine dönüşmesi tesadüf değildir” diye konuştu.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise ödül kazanan işletmecileri tebrik etti. Antalya Serbest Bölgesi’nin artık “kabına sığmadığını” söyleyen Türel: “Serbest bölgede artık yeni yatırım alanları için yerimiz de kalmadı. Alanı bölgedeki kamu alanlarını da kullanmak suretiyle genişletmemiz gerekiyor. Dünyadaki en önemli imalat bölgelerinden birisiyiz. Antalya, yeni yat limanları, yat üretim merkezi serbest bölgesi ile Akdeniz’in Barcelona’dan sonra yıldız bir şehri haline gelecek” dedi.
Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk de Türkiye’deki 18 serbest bölgenin ekonomiye önemli katkılar sağladığına işaret ederek, serbest bölgelerde 2 bin 25 firma tarafından 4 milyar dolarlık yatırımın yapıldığını kaydetti.
Türkiye ekonomisinin büyümesinde serbest bölgelerin önemli bir katkısının olduğunu anlatan Öztürk, “2023 hedeflerine ulaşma açısından serbest bölgelerin önemi büyük. Serbest bölgeleri uygulamaları başında en göze çarpan illerin başında Antalya geliyor. Antalya Serbest Bölgesi, turizm ve tarım sektörüyle bilinen kentin sanayide de var olduğunun ispatıdır. Bölgede üretilen lüks yatlar önemli bir alıcı kitlesine hizmet ediyor.” dedi.
Antalya Serbest Bölge İşleticisi AŞ (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses de 2017 yılına Türkiye ekonomisinin olumlu girdiğini söyledi. Serbest bölgelerin ekonomiye önemli bir katma değer sağladığına dikkati çekti.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa