Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
SERİK’TE AHİLİK ANLATILDI
SERİK’TE AHİLİK ANLATILDI
AESOB ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle bu yıl ilk kez Serik’te Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri düzenlendi. Kalfalıktan ustalığa geçiş anlamına gelen ‘şed kuşanma töreni’ ve türkücü Tuğba Karakuş’un sahne aldığı geceye,...
13 Mayıs 2015 18:02
Font1 Font2 Font3 Font4

AESOB ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle bu yıl ilk kez Serik’te Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri düzenlendi.

Kalfalıktan ustalığa geçiş anlamına gelen ‘şed kuşanma töreni’ ve türkücü Tuğba Karakuş’un sahne aldığı geceye, protokol üyeleri ve davetliler dışında az sayıda vatandaş katılırken ilçe esnafından ise beklenen katılım olmadı. Etkinliğe, AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok, Büyükşehir Belediyesi Kültür Hizmetleri Daire Başkanı Mithat Yolcu, Serik Belediye Başkan vekili Yusuf Kaya, Büyükşehir Belediyesi Serik Koordinatörü Ramazan Etli, Serik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Cesur, diğer oda başkanları, siyasi partilerin temsilcileri de katıldı.

‘İSTENİRSE HER YIL YAPARIZ’
serikte-ahilik-kulturu-anlatildi_3814_dhaphoto1

AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok, Ahilik kutlamasını Serik’te ilk kez yaptıklarını belirterek, “Birçok ilçede kutlama yaptık. Serik’i biraz ihmal ettik herhalde. Bundan sonra odalarımız isterse Serik’te her yıl yaparız. Bu kez Büyükşehir Belediyesi ile beraber yapıyoruz. Alt belediyeler ve esnaf odaları uyumlu çalışmak zorunda. Bizim işimiz esnaf ve sanatkarla, siyasetle. Onun için esnaf ve sanatkarın işinin doğru olması için siyasetle barışık ve uyumlu olması lazım. Bu dönemde de gayet iyi gidiyoruz” dedi.
serikte-ahilik-kulturu-anlatildi_3814_dhaphoto2

‘AHİLİK’İ HERKESE ANLATMAMIZ GEREKİR’

Küçük esnafa darbe vuran büyük alışveriş merkezlerine de dikkati çeken AESOB Başkanı Sevimçok, “Esnafın eli, sofrası, kapısı açık olacak. Neyi kapalı olacak? Gözü, dili, beli kapalı olacak. Ahilik aslında dünde olup da bugün daha modernize edilerek yaşatılması gereken çok önemli bir kurumdur. Çok önemli meziyetleri içerisinde barındıran teşkilatlanma şeklidir. Onun için biz bu Ahilik’i herkese anlatmamız gerekir. Ticaret yapıyorsak o Ahilik’i bir hafta içinde değil her gün yaşatmamız gerekiyor. Büyük AVM’lerin, cep marketlerin ısrar edildiği ortamda esnaf ve sanatkarın anlam ve önemi çok daha fazla” diye konuştu.

Kutlamalar kapsamında, AESOB ekibinin hazırlayıp sahnelediği kalfalıktan ustalığa geçiş anlamına gelen Ahi Evran Şed Kuşatma töreni sunuldu. Gecenin sonunda sahneye türkücü Tuğba Karakuş çıktı.

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa