Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
SIRA BÖCEK TE Mİ?
SIRA BÖCEK TE Mİ?
Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in sağ kolu olan ve CHP’den ayrılacak en son isimlerden biri gibi görülen Büyükşehir ve Konyaaltı belediyelerinin CHP’li Meclis Üyesi Remzi Sadi, ampullü rozeti taktı ve...
5 Kasım 2012 12:02
Font1 Font2 Font3 Font4

Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in sağ kolu olan ve CHP’den ayrılacak en son isimlerden biri gibi görülen Büyükşehir ve Konyaaltı belediyelerinin CHP’li Meclis Üyesi Remzi Sadi, ampullü rozeti taktı ve AK Partili oldu. Lafı hiç dolandırmaya gerek yok: Bu geçiş akla hemen ‘Sıra Böcek’te mi?’ sorusunu getirdi.

Çünkü Muhittin Böcek hakkında her seçim öncesinde “AK Parti’ye mi geçiyor?” dedikodusu çıkartılır. Aslında bu dedikoduların kaynağında Böcek’in sağ partiden gelen bir kişi olması (ANAP Konyaaltı belde ve Merkez İlçe Başkanlığı yapmıştır) bir kişi olması yatar.
Remzi Sadi AK Partili olunca da aklıma şu senaryo geldi. Acaba Başkan Böcek, “Remzi sen önden git de bir bak bakalım. Bizim partide sular hiç durulmadı. Belki biz de geliriz” demiş olabilir mi? Tabi ki bu işin şakası. Şaka bir tarafa CHP’deki bitip tükenmeyen karışıklıklara, amansız iç savaşlara bakılınca orada durmak da pek kolay görünmüyor!
 
Biraz geçmişe gidecek olursak Antalya’da bu kavganın ayyuka çıktığını kolayca görürüz. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, hepinizin malumu olan ‘Kral çıplak’ ve ‘Muratpaşa ve Konyaaltı’nda zaten CHP oyları yüksek, Orada başkanların oy oranın çok katkısı yok” mealindeki çıkışlarından sonra adeta ‘istenmeyen adam’ ilan edildi.
 
Sayın Akaydın’ın, Eski Genel Başkan Deniz Baykal, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ve Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile arası bu yüzden ve başka nedenlerle son derece açık!..
Öte yandan Deniz Baykal, kongrede desteklemediği İl Başkanı Devrim Kök’ü yok sayıyor. Baykal, Antalya’daki saha çalışmalarını eski İl Başkanı ve milletvekilleri ile yapıyor. Dolayısıyla milletvekillerinin de il örgütüyle arası açık. Özetle “neredeyse herkesin birbiriyle husumeti var” desek fazla da abartmış olmayız.

Diğer tarafta Kepez Belediyesi’nin halkla ilişkiler bölümünde çalışan bir mütevazı bir işçi iken AK Parti Kadın Kolları’nda siyasete atılan ve Kadın Kolları Başkanlığına yükselen, daha sonra temayül yoklamasında partililerinden aldığı oyla aday olan ve Antalya Milletvekili seçilen Gökcen Özdoğan Enç var. Yine aynı şekilde çeşitli kademelerde görev alıp en son İl Başkanlığı yapan ve partililerin desteğiyle aday olup daha sonra vekil seçilen Hüseyin Samani var. Bu isimler tam da halkın içinden çıkan vekil görüntüsü çiziyor.

Başkanlık dönemindeki icraatları beğenilse de, beğenilme de siyaset çizgisini genel başkan yardımcılığına kadar yükselten bir Menderes Türel var. Avrupa’da yetkiden yetkiye koşan Mevlüt Çavuşoğlu var. Yani AK Parti’de Antalyalı siyasetçilerin en azından ‘itilip kakılmadıkları’ yönünde bir tablo çıkıyor ortaya CHP cephesine bakınca ise parti teşkilatının iradesinin büyük oranda bir kenara atıldığı tamamen Sayın Baykal’ın belirlediği bir milletvekili listesi oluştu.

Yörüklerin büyük desteğiyle milletvekili seçilen ve partisine büyük oranda oy kazandıran Arif Bulut’u bir kenara bırakırsak, eleştiri siyaseti yapanların aday yapıldığı açıkça görülüyor. Sayın Yıldıray Sapan, Menderes Türel’e yönelik eleştirileriyle, Sayın Gürkut Acar laiklik ve hukuk vurgusuyla dikkat çekti hep… Baykal’ın bu yöndeki çıkışlarını ise anlatmaya gerek yok zaten.

Remzi Sadi olayına dönecek olursak; yukarda anlatmaya çalıştığımız tablo “Gitmek mi zor, kalmak mı zor?” şarkısını akla getiriyor. Büyükşehir ve Konyaaltı Belediye Meclis üyesi Remzi Sadi, belki de biraz huzur aradı. Belki ‘bir tatlı huzur almaya geldi.’

İsminin sözlük anlamına baktım: Remzi: İşaretle, simgeyle ilgili, simgeli, simgesel anlamına geliyor. Sadi ise: Mutlu, uğurlu demek… Simgesel bir mutluluk yaşamak ya da mutluluğun simgelerinden biri olmak istemiş olabilir. Belki de yolundan gelmek isteyenlere ‘uğur’lu bir ‘işaret’ olacaktır. Bu ilk olmadı, son da olmayacak gibi…

fikretgulcu@hotmail.com

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa