Kapat
SON DURUM
SON DURUM
284 işçimizin hayatını kaybettiği Soma’dan son durum ne? İşte dakika dakika Soma’da yaşanan yeni gelişmeler.. 09:54-TANER YILDIZ: İÇERİDE 18 İŞÇİNİN DAHA BULUNDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZEnerji Bakanı Taner Yıldız, yaptığı son açıklamada, “Maden...
16 Mayıs 2014 11:14
Font1 Font2 Font3 Font4

284 işçimizin hayatını kaybettiği Soma’dan son durum ne? İşte dakika dakika Soma’da yaşanan yeni gelişmeler..

09:54-TANER YILDIZ: İÇERİDE 18 İŞÇİNİN DAHA BULUNDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ

Enerji Bakanı Taner Yıldız, yaptığı son açıklamada, “Maden ocağında en fazla 18 işçinin daha bulunduğunu ve 302 işçimizi kaybettiğimizi düşünüyoruz” dedi. Bakan Yıldız, 19 ailenin “içeride yakınım var” diye müracatta bulunduğunu, DNA testi için 16 aileden örnekler alındığını, Adli Tıp Kurumu’nda değerlendirildğini ve eşleştirmelerin yapılacağını belirtti.

İşte Bakan Yıldız’ın açıklamalarını satır başları:

“Karbonmonoksit seviyesi düne göre düştü. Yangın yine devam ediyor düşme eğilimide var. Yangın tamamen söndüğünde daha arkada bulunduğunu düşündüğümüz iki blokta kurtarma çalışmaları devam edecek.Karbonmonoksit gazı altında çalışan kurtarma ekibimizin sağlığını da düşünüyoruz. Bunun için çalışmalar yavaş ilerliyor.”

07:17- SOMA’YA ÇOK SAYIDA ASKER SEVK EDİLDİ

Manisa‘nın Soma ilçesinde en az 284 kişinin hayatını kaybettiği maden ocağının önüne çok sayıda asker konuşlandı.

Ocağın önündeki bölgede bulunan vatandaşlar, gazeteciler ve yardım derneklerinin görevlileri uzaklaştırıldı. Maden ocağına gelen askerler, çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Bu arada arama kurtarma çalışmaları da sabaha kadar devam etti. Madendeki işçilerin çıkarılması çalışmaları sürüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız‘ın önümüzdeki saatlerde yeni bir açıklama yapması bekleniyor.

06:01- EMBRACE RELIEF’TEN SOMA İÇİN YARDIM KAMPANYASI

Amerikalı Türkler tarafından kurulan yardım derneği Embrace Relief, Soma’da meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden işçilerin aileleri için ABD genelinde bir yardım kampanyası başlattı.

Embrace Relief’e Amerika’da faaliyet gösteren Türk kültür merkezlerinden de destek geldi. Buna göre 100’ün üzerinde kültür merkezi, bulunduğu bölgede yardım toplayarak kampanyaya katıkıda bulunacak. Embrace Relief CEO’su Osman Dülgeroğlu, toplayacakları yardımları Soma’ya ulaştıracakların söyledi. Yardım kampanyası için herkesten destek beklediklerini ifade eden Dülgeroğlu, bir nebzede olsa Somalı ailelerin acılarını hafifletmek istediklerini belirtti.

02:13- KADIKÖY’DEKİ SOMA PROTESTOSUNA MÜDAHALE

Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciasını Kadıköy’de protesto etmek isteyen gruba polis müdahale etti. Saatlerce süren eylemde polise taş, şişe ve havai fişeklerle karşılık veren göstericilerden bazıları gözaltına alındı. Bazı işyerlerinde ve zabıta trafik aracında maddi hasar meydana geldi.

Soma’da yaşanan maden faciasını protesto amacıyla Bahariye’de 20.00 sıralarında toplanan gruba polis müdahale etti. Ara sokaklara dağılan grup eylemlerini General Asım Gündüz Caddesi ve ara sokaklarda devam ettirdi. Söğütlü Çeşme Caddesini trafiğe kapatan gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi.

Saatlerce süren eylem 01.00 sıralarında sona erdi. Çevredeki bankalara ve bazı işyerlerine zarar veren göstericilerin General Asım Gündüz Caddesi üzerinde de barikatler kurduğu gözlendi. Göstericilerin devirip barikatte kullandığı zabıta trafik aracında büyük çapta maddi hasar meydana geldi. Polis müdahalesiyle ara sokaklara dağıldıktan sonra toplanıp eylemlerini devam eden göstericilerden bazıları gözaltına alındı.

02:07- BAKAN YILDIZ: HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 284 OLDU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Manisa’nın Soma ilçesindeki maden ocağında arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini, ölü sayısının 284’e çıktığını söyledi.

Kriz Merkezi önünde gazetecilere açıklamada bulunan Bakan Taner Yıldız, “En son bir işçi kardeşimize daha ulaşıldı ve toplam 284 işçi kardeşimize ulaşılmış oldu. Akşam yaptığımız çağrıda hepimizin de şahit olduğu gibi ailelerimizden işçi kardeşlerimizin cenazelerine özellikle müracaat etmelerini istemiştik. 6 işçi kardeşimizin şu anda teslim etmek için ailelerini beklediğimiz bir dönemde şu ana kadar ailelerinden müracaat eden olmadı. Ancak 15 ailemiz kendilerinin böyle bir talebi olduklarını belirttiler. Bu müracaatların bir miktar daha artacağını bekliyoruz. Bizim ısrarla devam ettirdiğimiz çağrımız şudur. Lütfen sabaha kadarda olsa, yarın öğlene kadarda olsa mutlaka müracaatlarımızı yapalım, adreslerimizi verelim. Çünkü biz Emniyet aracılığıyla, Emniyet Müdürümüz ile de konuştuk, bizatihi evlerini gidip, yerlerinde onları ziyaret edecekler. Kendilerine ayrı sıkıntı, zahmet olmasın diye. O yüzden bu çağrımızı bir kez daha yeniliyoruz.” dedi.

KAYNAK: Bugün.com.trYORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa