Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Subaşı: Anayasal düzene saldırı var
Subaşı: Anayasal düzene saldırı var
Subaşı; “Darbe iması var diye bir bardak suda fırtına koparan iktidar, 14 Ağır Ceza Mahkemesinin darbesinden şikayetçi değil!” Antalya Milletvekili Hasan Subaşı TBMM’de partisi adına yaptığı konuşmada, halen yürürlükte olan...
17 Ekim 2020 14:34
Font1 Font2 Font3 Font4

Subaşı; “Darbe iması var diye bir bardak suda fırtına koparan iktidar, 14 Ağır Ceza Mahkemesinin darbesinden şikayetçi değil!”

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı TBMM’de partisi adına yaptığı konuşmada, halen yürürlükte olan Anayasa’nın da bir darbe Anayasası olduğunu hatırlatarak, “Bunun yerine 18 yıldır sivil bir anayasa ikame etmek aklına bile gelmeyen iktidar için utançtır” dedi.

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı; “AYM’nin ışıkları yanıyor” tweetine bir bardak suda fırtına koparan iktidarın, 14. Ağır Ceza Mahkemesinin AYM kararını tanımıyorum kararı, anayasal hukuk düzenine bir saldırıdır! 18 yıldır darbe Anayasa’nı değiştirmek gibi bir çalışma yapmamasını eleştiren Subaşı; bu durumun meclis için de utanç olduğunu dile getirdi ve “14. Ağır Ceza Mahkemesinin kararını, Anayasal hukuk düzenine saldırı ve bir darbe olarak yorumlarım” dedi.

TBMM Meclis Kürsüsünde 228 sıra sayılı kanun teklifinin 2’nci maddesi hakkında partisi adına konuşma yapmak üzere söz alan Antalya Milletvekili Hasan Subaşı; son günlerde yaşanan hadiseler karşısında bu kanun teklifini değerlendirmek pek bir anlam ifade etmiyor” diyerek, gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Subaşı konuşmasında; “Son günlerde yaşananlar benim bu kanunun ayrıntılarına girmemi engelliyor çünkü bir hukukçu olarak 14. Ağır Ceza Mahkemesinin, Anayasa Mahkemesi kararına yapmış olduğu tanımama kararı, anayasayı tanımamaktır ve hukuk düzenine karşı yapılmış bir saldırıdır” diye yorumlarım’ diyerek şöyle devam etti:

“Değerli arkadaşlarım, hepimiz biliyoruz ki son günlerde hukuk darbesi diyebileceğimiz vahim gelişmelerden sonra, AYM’nin ışıklı tweeti gündem sapmasına neden olmamalı… Anayasa Mahkemesine bağırdılar, bir bardak suda fırtına kopardılar ‘Bu darbe ima ediyor’ diye. Oysa elimizdeki şu uyguladığımız ve bugün baş tacı ettiğimiz Anayasa, darbe Anayasa’sıdır. Bu Meclis ve Hükûmet mahcubiyet duymalıdır; On sekiz yıldır iktidar olan Hükûmetin bu darbe Anayasa’sını değiştirip yerine sivil bir anayasa ikame edememesi doğrusu utançtır. Bazı hatipler konuşmasında, “Meclisi feshedelim mi?” diye sorsak, halk “Feshedin.” der demişti. Gerçekten bu anayasayla yaşıyoruz, baş tacı ediyoruz çünkü daha iyisini meclis ikame edemedi!! Üstelik bu 1982 anayasası darbe ima etmiyor. gözümüze sokuyor!! Siz ‘Işıklar yandı, darbe imasıdır’ diye feryat ediyorsunuz!.. Gerçekleri görmezden gelerek, üstünü örterek görevimizi yapmış olamayız!!”

Konuşmasının son bölümünde 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yaptığı hukuksuz ve hadsiz eylemin, süratle düzeltilmesi gerektiğini vurgulayan Subaşı “yoksa kalıcı etkilerinden, hasarından Türkiye’yi kurtarmak son derece zor olur. Hele Cumhurbaşkanının; ‘Bu olağandır’ sözleri son derece vahimdir. Çok kısa zamanda bu tahribattan kurtulmamız gerekir” dedi.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa