Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR
TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR
SGK’lı Çalışan Sayısı Türkiye’de Arttı, Antalya’da Düştü Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, son yayınlanan SGK Nisan Ayı verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Çetin değerlendirmesinde...
1 Temmuz 2016 23:41
Font1 Font2 Font3 Font4

SGK’lı Çalışan Sayısı Türkiye’de Arttı, Antalya’da Düştü

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, son yayınlanan SGK Nisan Ayı verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Çetin değerlendirmesinde şunları kaydetti:

“Yeni yayımlanan SGK Nisan ayı verilerine göre Antalya’da 2015 yılı Nisan ayına göre sigortalı çalışan sayısı 52 bin kişi azalarak 554 binden 502 bine düşmüştür. Aynı dönemde Türkiye genelinde SGK’lı çalışan sayısı %2.8 oranında artarken, Antalya gibi yüksek oranlı  bir düşüşün gerçekleştiği tek il Hakkari’dir.

Nisan verilerinde bile turizmdeki krizin etkisi görülüyor

ATSO-Başkanı-Davut-Çetin

Antalya’da bu istihdam düşüşü, beklendiği gibi büyük ölçüde turizm sektöründe yaşadığımız kriz veya büyük sorundan kaynaklanmaktadır. Nitekim, Türkiye genelinde Nisan ayında konaklama sektörü istihdamı bir önceki yıla göre  %20’ye yakın bir düşüşle 302 binden 243 bine gerilemiştir.

İki aylık gecikmeyle görebildiğimiz istihdam verisi Nisan ayında, henüz turizm sezonu başlamadan yaşanan etkiyi, Antalya ekonomisinin yaşadığı sorununun boyutunu ve destek taleplerimizin haklılığını ortaya koymaktadır.

KOBİ’lere finansman desteği talebi

Dileğimiz, Rusya ve İsrail ile ilişkilerin düzelmesinin turizme hemen güçlü bir biçimde yansımasıdır. Bu konuda atılan adımları ümitle karşılıyor, Avrupa ülkelerine dönük imaj kampanyasının da acilen başlamasını ümit ediyoruz.

Ancak, bu arada Antalya KOBİ’lerine finansman ve istihdam desteklerinin de acilen ele alınması beklentimizi bu vesileyle tekrarlamak istiyorum.”TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR Yazısına 1 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa