Kapat
TİWİTTER’ DE EN ÇOK TAKİPÇİ HANGİ SİYASETÇİNİN
TİWİTTER’ DE EN ÇOK TAKİPÇİ HANGİ SİYASETÇİNİN
Siyasi partilerin sosyal medya kullanımı tez konusu oldu İZMİR (AA) – Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Araştırma Görevlisi Cudi Kaan Okmeydan, Türkiye’deki siyasi partilerin sosyal medya kullanımını...
14 Ağustos 2013 18:47
Font1 Font2 Font3 Font4

Siyasi partilerin sosyal medya kullanımı tez konusu oldu

İZMİR (AA) – Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Araştırma Görevlisi Cudi Kaan Okmeydan, Türkiye’deki siyasi partilerin sosyal medya kullanımını yüksek lisans tezi olarak inceledi.

Yaşar Ünivesitesi’nden yapılan açıklamada siyasi partilerin sosyal medya kullanımı yüksek lisans tezi sonuçlarında Twitter’da en çok takip edilen lider Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. Başbakanı 3 milyon 239 bin 322, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu 1 milyon 402 bin 377 kişinin takip ettiği belirtildi.

Avrupa ve ABD’nin aksine Türkiye’deki siyasi partilerin sosyal medya platformlarında yeteri kadar varlık gösteremediklerinin tespit edildiği tez incelemesinde,  MHP’nin ancak 2011 genel seçimlerinin ardından resmi sosyal medya hesabı açtığı ve meclis dışında kalan Saadet Partisi’nin ise sosyal medya platformunda en çok hesaba sahip parti olduğu belirlendi.

– Obama’nın 16 sosyal medya hesabı var

Araştırma Görevlisi Okmeydan’ın yüksek lisans tezi olarak gerçekleştirdiği araştırmasında, dünyada sosyal medya platformlarına en fazla ilgi gösteren ve sadece Facebook’da 30 milyondan fazla üye ile Avrupa’da birinci sırada yer alan Türkiye’deki siyasi partilerin, sosyal medya platformlarına ilgisiz olduğu belirtildi.

Devletten seçim yardımı almayan partilerin TBMM’de yer alan partilere göre sosyal medya platformlarını daha çok kullandıklarını kaydeden Okmeydan, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Geçtiğimiz genel seçim dönemi ile seçim dışı dönemi kapsayan bir araştırma gerçekleştirdim. Dünyadan örneklere baktığımızda ise 2008 yılında ABD Başkanı Barack Obama’nın 16 farklı sosyal medya platformlarından seçmenleriyle iletişime geçtiği, İngiltere ve Avusturalya’da da 2010 yılında gerçekleştirilen genel seçimlerde partilerin aktif olarak sosyal medya platformlarını kullandıkları görülmüştür. Ancak Türkiye’de 2011 genel seçimlerine baktığımızda CHP dışındaki partilerin sosyal medya platformlarında yeteri kadar yer almadıkları gözlemlenmektedir.”

-Politikacılar geleneksel medya tercih ediyor

Türkiye’deki siyasi partilerin sosyal medya platformları üzerinden takipçileri ile diyalog kurmayı başaramadıklarını, takipçilerin de partilerin hesapları üzerinden birbirleri ile etkileşimde bulunmadıklarını belirten Okmeydan, açıklamasda şu ifadelere yer verdi:

“Bu durumda parti ve takipçileri arasında ve takipçilerin kendi aralarında, herhangi bir fikir alışverişi ve düşünce paylaşımı söz konusu değildir. Ancak bunlara rağmen araştırma, Türkiye’deki siyasi partilerin 2011 Genel Seçimleri döneminin ardından sosyal medya platformlarına daha çok önem gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda 2011 Genel Seçimleri döneminde hiçbir sosyal medya platformunda yer almayan partilerin, seçimlerin hemen ardından sosyal medya platformlarına yöneldikleri, sosyal medya platformlarındaki hesaplarında daha çok paylaşımda bulundukları görülmektedir. Bu durum 2011 Genel Seçimleri döneminde geleneksel medya platformlarının Türk siyasi partileri tarafından daha çok tercih edildiği şeklinde yorumlanabilir.”

-En çok takip edilen lider Başbakan 

Araştırmasında Twitter’da en çok takip edilen siyasetçileri de inceleyen Araştırma Görevlisi Cudi Kaan Okmeydan, sosyal medyada en popüler parti liderinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirtti.

Araştırmaya göre Twitter’da en çok takipçisi olan siyasi liderlerin takipçi sayısı şöyle:

“3 milyon 239 bin 322 takipçi sayısı ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1 milyon 402 bin 377 takipçi sayısı ile  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 645 bin 158 takipçi sayısı ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 74 bin 899 takipçi sayısı ile Hak ve Eşitlik Partisi Genel Başkanı Osman Pamukoğlu, 28 bin 726 takipçi sayısı ile Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, 22 bin 226 takipçi sayısı ile Doğu Perinçek, 20 bin 661 takipçi sayısı ile Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak”

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa