Kapat
TÜREL ‘YALAN RÜZGARI ESTİRİYOR’
TÜREL ‘YALAN RÜZGARI ESTİRİYOR’
“Yalan rüzgarını estiren bellidir” CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, AKP Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in, köylerle ilgili muhalefete yönelik suçlamalarını eleştirdi. Türel’in, muhalefeti köylüleri yalan söyleyerek kandırmaya çalışmakla itham...
27 Ocak 2014 18:38
Font1 Font2 Font3 Font4

“Yalan rüzgarını estiren bellidir”

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, AKP Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in, köylerle ilgili muhalefete yönelik suçlamalarını eleştirdi. Türel’in, muhalefeti köylüleri yalan söyleyerek kandırmaya çalışmakla itham ettiğini belirten Sapan, “Asıl yalanı rüzgarını ayak üstü kendisi estiriyor.  Gerçekler ortada iken köylerden vergi alınmayacağını söyleyenlere ne denileceği bellidir” 

AKP adayı Türel’in, yaptığı seçim konuşmalarında vatandaşlara yeni Büyükşehir Yasasını anlatırken, muhalefeti köylerde yalan rüzgarı estirmekle suçladığına dikkat çeken Sapan, “Ona göre muhalefet köylü vatandaşın aklını karıştırmaya çalışıyormuş. Büyükşehir kapsamına alınıp mahalle yapılan eski köylerden emlak vergisi alınacağı, yaşamın pahalılaşacağı, zorlaşacağı doğru değilmiş. ‘Köylerde bırakın emlak vergisini hiç bir vergi, harç hiç bir şey alınmayacak. Köyler bunların hepsinden istisna’ şeklinde açıklama yapıyor. Hazırlayıcıları arasında kendisinin de bulunduğu köyleri kapatan kanunu böyle savunmaya çalışıyor” 

Asıl yalan rüzgarını estiren belli

Yıldıray Sapan, AKP Adayı Menderes Türel’in seçim çalışmaları için gittiği köylerden gördüğü tepki üzerine gerçekleri saptırmaya çalıştığını belirterek şunları söyledi:

“Asıl yalan rüzgarı estirmeye çalışan kendisidir. Kapatılan köylerde yaşayan vatandaşların sadece 5 yıllığına emllak vergisinden muaf tutulduğunu, 5 yılın sonunda köylünün evinin yüzde 100 artırımlı emlak vargisine tabi olacağını biliyor ama söylemiyor. Şimdi mahalle olan köylülerin 5 yıl sonra yüzde 25 artırımlı Çevre Temizlik Vergisi ödeyeceğini, kuyu suyuna bile para vermek durumunda kalacağını gizlemeye çalışıyor. Şu anda genel olarak içme suyuna para ödemeyen köylülerin artık düzenli olarak en düşük tarifenin yüzde 25’i oranında fatura ödemeye başlayacağını da saklıyor. Bu gerçekler ortada iken asıl yalancının kim olduğu da bellidir.”

            Gerçekleri saklamaya çalışıyor

AKP Adayı Türel’in köylerdeki esnaf ve sanatkarın yaşayacağı sıkıntılardan da hiç söz etmediğini ifade eden Sapan, “Toz pembe bir tablo çizen Türel, nedense köydeki esnaf ve sanatkârların vergi ve yükümlülüklerinin artacağına değinmiyor. Köydeki esnafın artık basit usulde değil, mecburen gerçek usulde vergilendirileceğini, yani ödeyeceği verginin artacağını, her ay KDV, 3 ayda bir Gelir Vergisi ve en az 3 ayda bir Gelir Vergisi stopaj beyannamesi vereceğini söylemiyor. Köy bakkalının her beyanname için damga vergisi ödeyeceğini, yazar kasa alacağını, defter tutacağını, bunun yanında mali müşavirle çalışmak zorunda kalacağını, bu nedenle mali müşavire, esnaf odalarına üye kayıt ücreti ile yıllık aidatların yüzde 100 artacağını her nedense unutmuş görünüyor” dedi.

Köylüye refah gelmeyecek, darbe vurulacak

AKP’nin çıkardığı Büyükşehir Yasası nedeniyle kapanıp mahalleye dönüştürülen köylerdeki tüzel kişiliklerin emlak ve kurumlar vergisi muafiyetlerini kaybettiği gibi, birçok vergi ve harçla karşı karşıya kalacağına dikkat çeken Yıldıray Sapan,  “Dünün köylüsü, bugünün mahallelesi olan vatandaşlar gelirlere artmasa da, 5 yıl sonra Belediye Gelirleri Kanunu’nda yer alan vergi, harç ve katılım paylarına tabi olacaklar. Çevre Temizlik Vergisi ile birlikte, İlan ve Reklam Vergisi, Eğlence Vergisi, Haberleşme Vergisi, Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisi, Yangın Sigortası Vergisi, İşgal Vergisi, Tatil Günlerinde Çalışma Ruhsatı Harcı, Kaynak Suları Harcı, Tellallık Harcı, Hayvan Kesimi Muayene ve Denetleme Harcı, Ölçü ve Tartı Aletleri Muayene Harcı, Bina İnşaatı Harcı, İmar Harçları (Parselasyon Harcı, İfraz ve Tevhit Harcı, Plan ve Proje Tasdik Harcı, Zemin Açma İzni ve Toprak Hafriyatı Harcı, Yapı Kullanma Harcı), İşyeri Açma İzni Harcı, Muayene, Ruhsat ve Rapor Harcı, Sağlık Belgesi Harcı, Yol Harcamalarına Katılma Payı, Kanalizasyon Harcamalarına Katılma Payı, Su Tesisleri Harcamalarına Katılma Payı gibi onrlarca vergi yükünün altına girecekler Bu gerçekler ortada iken AKP’li Menderes Türel’in söyledikleri asıl yalan rüzgarıdır”

 

 

 

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa