Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
TURİZM PERSONELİ ENDİŞELİ
TURİZM PERSONELİ ENDİŞELİ
TURİZM İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman, “Türkiye’yi ekonomik kriz bekliyor. Bu krizden turizm sektörü etkilenecek. Kapanan, el değiştiren oteller olacak. Bundan da en fazla turizm işçileri zarar görecek” dedi....
6 Mayıs 2015 17:54
Font1 Font2 Font3 Font4

TURİZM İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman, “Türkiye’yi ekonomik kriz bekliyor. Bu krizden turizm sektörü etkilenecek. Kapanan, el değiştiren oteller olacak. Bundan da en fazla turizm işçileri zarar görecek” dedi.

Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Akduman, Çaybaşı Mahallesi’ndeki merkezlerinde basın toplantısı düzenledi. Sendikanın 11 Nisan’da kurulduğunu anlatan Akduman, turizm işçilerinin sorununun çözümü için yürütecekleri mücadeleyi turizmin başkentinden başlatma hedefiyle sendika merkezini Antalya’da oluşturduklarını söyledi.

Turizm sektöründe işçilerin sigortasız, geleceksiz bir hayat düzenini dayatan sistemin önlenmesi gerektiğini savunan Akduman, sendikanın yıl sonuna kadar 18 ilde şube ve temsilcilik açmayı, yakın zamanda da Türkiye geneline yayılmayı hedeflediklerini kaydetti.

Türkiye genelinde kayıtlı 2.5 milyon turizm işçisi bulunduğuna, bu sayıdan daha fazlasının da otel, restoran kafe gibi işletmelerde kayıtdışı çalıştığına değinen Akduman, “Antalya’da 600 bin kişi turizm sektöründe çalışıyor. Yaz döneminin sona ermesiyle 400 bin kişi işten çıkarılarak işsiz kalıyor. Turizm 12 aya yayılmalı ve spor, sağlık, kongre etkinlikleri artırılmalı. Türkiye’yi ekonomik kriz bekliyor. Bu krizden turizm sektörü etkilenecek. Kapanan, el değiştiren oteller olacak. Bundan da en fazla turizm işçileri zarar görecek” diye konuştu.

Sendikanın ilkelerini anlatan Akduman, turizm işçisinin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşam standardını kaliteli düzeye çıkarmayı, sendikal faaliyetler çerçevesinde işçi haklarını korumayı önemsediklerini söyledi. 1 Mayıs’ı işçi sınıfının gerçek bir bayram olarak birlikte kutlamasını istediklerini dile getiren Akduman, “İktidarı paylaşma korkusu eylemlere, basın açıklamalarına daha yüksek dozda şiddeti getirmektedir. Korku dünyası artık halkta değil, hükümetin bizzat kendisindedir. 1 Mayıs işçilerin bayramı olarak değil, hükümetin şiddet günü olarak tarihe geçmesi gerekmektedir” dedi.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa