Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Türkiye NATO Acil Müdahale Gücü’nün liderliğini üstlenecek
Türkiye NATO Acil Müdahale Gücü’nün liderliğini üstlenecek
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iki gün süren ve sona eren NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na ilişkin değerlendirme yaptı. Önemli bir toplantıya Türkiye’de ve Antalya’da ev sahibi yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile...
14 Mayıs 2015 19:07
Font1 Font2 Font3 Font4

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iki gün süren ve sona eren NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na ilişkin değerlendirme yaptı.

Önemli bir toplantıya Türkiye’de ve Antalya’da ev sahibi yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Çavuşoğlu, zirveye 50 civarında ülkenin dışişleri bakanları, üst düzey yöneticileri ve uluslararası örgütlerin temsilcilerinin katıldığını söyledi. Toplantılarda NATO ittifakının güneyi ve doğusundan kaynaklanan güvenlik sorunları ve 2016 Varşova Zirvesi çalışmalarının ele alındığını aktaran Bakan Çavuşoğlu, toplantılara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Dün sabahki çalışma kahvaltısında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran’la sürdürülen nükleer müzakereler ve Rusya’ya yaptığı ziyaretle ilgili bilgiler verdi. Afganistan’daki Kararlı Destek Misyonu ortaklarının katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Burada Afganistan’a yönelik desteğin devam edeceği vurgulandı. Sonrasında açıklanan deklarasyonda da, NATO asgari bir güçle değil ama sivil bir misyonla Afganistan’da kalmaya devam edecek. Kararlı Destek Misyonu çerçevesinde üye ülkelerin bazıları ve Türkiye’nin de Afganistan’a desteği devam edecek. Türkiye ihtiyaç duyduğu sürece Afganistan halkına yardım etmeye devam edecektir. Afganistan’ın kalkınması ve güvenlik güçlerinin kurulması içinde desteğimiz devam edecek.”

Bakan Çavuşoğlu, zirvede DAEŞ ve ona yol açan Suriye ve Irak’taki durum, Ortadoğu’yu yakından ilgilendiren Yemen ve herkesin ortak kaygısı olarak işaret ettiği Libya’yı da değerlendirdiklerini belirterek, “DAEŞ’le mücadele de daha etkili yöntemlerin kullanılması gerektiği ve bunun sebepleri arasında yer alan Suriye’deki rejim konusunda da adımlar atılması gerektiğini vurguladık” dedi.

Konuşmasında Türkiye olarak NATO’nun genişlemesinden yana olduklarını belirten Çavuşoğlu, “4 aday ülke var. Bosna Hersek, Karadağ, Makedonya ve de Gürcistan. 2016’nın genişleme zirvesi olmasını istiyoruz. Bu konuda mesafe kat eden ülkelere olumlu yanıt verilmesi gerekiyor. Üyeliği hak eden ülkelere üyelik davetinin gönderilmesi gerekiyor. Bu konuda ciddi atım atan ülkelere eylem planının mutlaka uygulanması gerekiyor. Bu yöndeki tutumumuz devam edecek” diye konuştu.

Zirvede ayrıca iki gün önce Vişegard dörtlüsü olarak anılan Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan ve Polonya’nın dışişleri bakanlarıyla da bir araya geldiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, burada Türkiye’nin AB üyeliğini, enerji çeşitliliği ve güvenliği gibi konuları ve Balkanları değerlendirdiklerini aktardı.

Açıklamaların ardından soruları yanıtlayan Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Türk delegasyonunun Kırım izlenimlerine ilişkin heyet çalışmalarını tamamladığını ve geri döndüğünü aktardı. Çavuşoğlu, heyetin Kırım’da iki ayrı grup halinde hem resmi programları ve hem de halkın arasına karışarak Kırım’daki insan haklarının şartlarını ve oradaki sorunları tespit ettiğini belirterek, “İki gün önce yapılan toplantıda izlenimlerini kısaca aktardılar. Raporu detaylı şekilde yazdıktan sonra, ilgilenen örgütlerle raporu paylaşacağız. Ama edindiğimiz izlenin maalesef Kırım’da ihlallerin devam ettiği Kırım Tarar halkının baskı altında olduğudur” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, toplantılarda IŞİD probleminin hangi çerçevede ele alındığına ilişkin soruya ise şöyle yanıt verdi:

“Güneyden gelen tehditler deyince herkesin aklına DAEŞ ve diğer terör örgütleri geliyor. İkili görüşmeler ve oturumlarda tüm mevkidaşlarımız bunu gündeme getirdi. DAEŞ’le mücadelede kapsamlı bir stratejinin olmadığı aşikardır. Bugüne kadar ortaya konulan stratejiler başta hava saldırısı DAEŞ’i durdurmaya yetmemiştir. Bu koalisyon kurulurken ‘Nasıl mücadele edilebilir, nasıl yok edilebilir’ bunu konuşmuştuk. DAEŞ’e sebep olan rejim dahil diğer unsurları da göz ardı etmemek gerekiyor. Bu konuda yetersizlik ve Suriye’de siyasi dönüşüm ve Irak’taki kapsayıcı hükümetin daha da güçlenmesi askeri savunma dahil ulusal muhafız güçleri dahil her türlü güçlendirilmesi noktasında bir konsensüs var. Hala DAEŞ’le mücadele de konusunda sonuç alıcı bir stratejimizin olmadığını üzülerek söylüyorum.”

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa