Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Tütüncü KKTC Cumhurbaşkanı ile buluştu
Tütüncü KKTC Cumhurbaşkanı ile buluştu
KKTC belediyeleri ile yeni işbirlikleri sağlamak amacıyla 41 belediye başkanı ve 70 meclis üyesi ile ziyaret turu başlatan AKBB heyetine başkanlık eden Kepez Belediyesi Başkanı Tütüncü, ilk resmi ziyaretini KKTC...
19 Kasım 2015 21:06
Font1 Font2 Font3 Font4

KKTC belediyeleri ile yeni işbirlikleri sağlamak amacıyla 41 belediye başkanı ve 70 meclis üyesi ile ziyaret turu başlatan AKBB heyetine başkanlık eden Kepez Belediyesi Başkanı Tütüncü, ilk resmi ziyaretini KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’ya yaptı

 

KKTC belediyeleriyle var olan ilişkilerini arttırmak ve yeni işbirlikleri kurmak amacıyla ziyaret ve inceleme turu düzenleyen AKBB (Akdeniz Belediyeler Birliği), ilk resmi ziyaretini KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve ardından KKTC Meclis Başkanı Dr. Sibel Siber’e yaptı. AKBB ve Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü başkanlığındaki heyet, 41 belediye başkanı ve 70 meclis üyesinden oluştu. Üç günlük tetkik ve inceleme programı kapsamında tecrübe paylaşımı ve iki halk arasındaki ilişkileri güçlendirmek amaçlanıyor.

 

Tütüncü AKBB’yi tanıttı

 

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’yı ziyaret gerçekleştiren AKBB heyetinin başkanı Tütüncü, KKTC ile 7 ayrı belediyeyi kardeş belediye yaptıklarını hatırlatarak, son 1,5 yıllık dönemin AKBB olarak başarılı geçtiğini söyledi. AKBB’nin yaklaşık 5 milyon nüfusa hitap eden 58 belediyeden oluşan bir yerel yönetim birliği olduğu bilgisini aktaran Tütüncü, hizmet kalitesini yükseltmeye yönelik projeler üzerinde durduklarının altını çizdi.

 

Amaç kardeşliğin güçlenmesi

Tutuncu-KKTC-Cumhurbaskani-ile-bulustu_3

Tarih ve kültür bakımından yakın olduğumuz Türki cumhuriyetleri ile dost ve kardeş halkların bulunduğu ülkelerin belediyeleriyle, uluslararası ilişki kurmaya özen gösterdiklerinin alını çizen Tütüncü, “KKTC’de bu anlamda başarılı çalışmalar yaptık. Örneğin Beyarmudu Belediyesi ile Kepez Belediyesi kardeş belediye oldu. Bu geziyle belediye başkanlarımız birbiriyle tanışmış oluyor, resmi temaslarda bulunuyoruz. Amaç, iki ülkenin halkları arasındaki kardeşliğin güçlenmesine, tecrübe paylaşımına vesile olabilmek.” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı belediyeciliği övdü

 

Belediyelerin kendisi açısından 2 ayrı önemi olduğunu anlatarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Akıncı, belediyelerin, yerel yönetimlerin demokrasinin beşiği olduğunu vurguladı. Bunun yanında kendisinin de 14 yıl Lefkoşa Belediye Başkanlığı yaptığı hatırlatan Akıncı, “Lefkoşa Belediye Başkanı olmam, sizin gibi genç yaşta gerçekleşti. Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ni kuran kurucu başkandım ben. 28 belediyeyi tek çatı altında ilk kez bir araya getirmiştik. Birliğimiz bu ülkede ekmeklerin kalitesini yükseltmek için kurulmuştu. Ekmek kalitesi böyle düzeldi. Şimdi böyle bir sorun kalmadı.” şeklinde konuştu.

 

Karşılıklı deneyim aktarılması önemli

 

Birliğin kurulduğu yıllarda daha çok İstanbul üstünden Türk belediyeleri ile ilişkiler kurulduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, aslında coğrafi olarak bakıldığında yakınlık bakımından ilk olarak Akdenizli belediyeler ile ilişkiler kurulması gerektiğini söyledi. Bu ilişkinin doğmasından duyduğu memnuniyetini dile getiren Akıncı, karşılıklı deneyim aktarımının yararlı olduğunu söyledi.

 

Ülke demokrasisi iyeye gider

Tutuncu-KKTC-Cumhurbaskani-ile-bulustu_2

Yerel yönetimlerin ne kadar güçlü olmasıyla merkezi yönetimlerin yüklerinin de hafifleyeceğinin altını çizen Akıncı, “Aslında çoğu zaman merkezi yönetimler, parti gözetmeksizin belediyelere farklı bakarlar. Aslında güçlenmesini istemezler genellikle, iplerin kendi elinde olmasını ister. Ama bu anlayış yavaş yavaş kırılıyor. Belediyeler ne kadar güçlenirse, ülke demokrasisi daha iyiye gider.” dedi.

 

Bizi teşvik edin

 

Şu ana kadar AKBB olarak yapılan gezi çalışmasının son derece önemli olmasına değinen Tütüncü de, “Arkadaşlarımızın temsil güçleri çok kuvvetli. İki ülkenin halklarının yerel düzeyde birbirlerine yakınlaşması anlamında önemli bir ziyaret olarak görüyoruz. Sizden devlet başkanı olarak, yerel makamları teşvik etmenizi istiyoruz. Böylece bizim bu iyi niyetteki çalışmalarımızın daha hızla başarıya ulaşmasını sağlayacaktır.” dedi.

 

Meclis Başkanı Dr. Siber ile de görüşüldü

 

Daha sonra KKTC Meclis Başkanı Dr. Sibel Siber’i ziyaret eden heyet adına konuşan Tütüncü, AKBB’nin KKTC’ye geliş sebebini anlattı. Bu ziyaretten duyduğu memnuniyetini ifade eden Dr. Siber de, şöyle konuştu; “Büyükşehir deneyimlerinizi bizim başkanlarımız ile paylaşmanız, birbirinizi desteklemeniz bizi daha iyiye götürecektir. Bu bir kardeşliktir, geleceğe daha iyi adımların atılmasını sağlayacaktır. Halkımızı ne kadar mutlu edersek o kadar başarılıyız. Bunun için yapılması gereken birçok iş var. Bu işleri daha hızlı yapmak bizim için avantajdır. Karşılıklı ziyaretler ve bu başarı hikayeleri bizi daha çok mutlu ediyor. Bu tür temasların ne kadar sık olursa o kadar iyi olacağını belirtmek isterim.”

 

Başbakan ile de görüşecekler

 

AKBB heyetinin programı kapsamında, Akdenizli belediye başkanları daha sonra KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu ile KKTC Büyükelçisi Derya Kanbay’ı da ziyaret edecek.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa