Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Tütüncü’den Yörüklere iki müjde
Tütüncü’den Yörüklere iki müjde
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü,  Yörük hemşehri gecesinde,  Yörük Festivali düzenleyeceklerinin ve Yörük Göç Müzesi kuracaklarının müjdesini verdi. Antalya Yörükler Derneği, Kepez Belediyesi’nin Ramazan etkinliğinde Yörük hemşehri gecesi düzenledi. Mahalle...
11 Temmuz 2014 23:56
Font1 Font2 Font3 Font4

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü,  Yörük hemşehri gecesinde,  Yörük Festivali düzenleyeceklerinin ve Yörük Göç Müzesi kuracaklarının müjdesini verdi.

Antalya Yörükler Derneği, Kepez Belediyesi’nin Ramazan etkinliğinde Yörük hemşehri gecesi düzenledi. Mahalle sanatçıların sahne aldığı gecede, halk oyunları, temsili kına gecesi, kaval dinletisi gibi etkinliklerle Yörük kültürü tanıtıldı.

Yörük kültürünün yaşamasına ve yaşatılmasına önem veren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de Ak Parti Kepez İlçe Başkanı Yusuf İşeri ve meclis üyeleri ile geceye katıldı.

Tütüncü her kesime değer veriyor

Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman, yaptığı konuşmada Yörük kültürünün yaşatılmasına ve derneğin çalışmalarına verdiği desteklerden dolayı Başkan Tütüncü’ye teşekkür etti. Belediyelerin, yerel kültürlerin yaşatılmasına destek vermesi gerektiğinin altını çizen Duman, “Destek konusunda tartışmasız isim Hakan Tütüncü’dür. Kendisi, toplumun her kesimine, her kültüre değer veren bir belediye başkanıdır. Yörükler Derneği’ne her zaman kucak açmıştır. Biz, her etkinliğimizde Hakan Başkan’a plaket veriyorduk.  O kadar çok plaket verdik ki plaketçi de plaket kalmadı. Artık kendisine çiçekle teşekkür edeceğiz.” ifadesini kullandı.
Abdullah Duman,   yerel yönetimlerin desteği ile önümüzdeki yıl uluslararası Yörük Şenliği düzenleyeceklerini de kaydetti.

 

Yörük kültürüne sahip çıkıyoruz

Daha sonra söz alan Başkan Hakan Tütüncü de 6 yıldır düzenledikleri Ramazan etkinliği ile 81 vilayetin güzelliklerini Kepez’e taşıdıklarını söyledi. Tütüncü, Ramazan etkinliğinin Kepezlilerin kardeşliğini ve dostluğunu pekiştirdiğinin de altını çizdi.
Belediyelerin, yerel kültürleri yaşatması ve o kültürleri geleceğe taşıması gerektiğine işaret eden Tütüncü, “Kepez’de yerel kültürümüzün en önemli unsuru olan Yörük ve Türkmen kültürünü en güzel şekilde yaşatalım ve bu kültürü kurumsal temeller üzerine bina edelim istedik. Bu amaçla Antalya Yörükler Derneği’ne ciddi manada destek verdik, veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

“Yörük Türkmen kültürü bizim kültürümüzdür”

Yörük-Türkmen kültürü bizim kültürümüzdür, diyen Başkan Hakan Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Orta Asya’dan Anadolu içlerine kadar gelip, oradan İstanbul’un fethiyle birlikte dünyanın bilinmeyen coğrafyalarına yelken açmış olan atalarımızın izinden gitmeli ve onların güzelliklerini yaşatmalıyız.  Yörük Türkmen kültürü bizim kültürümüzdür. Atalarımızın kültürüdür. Sultan Alparslan’dan Alaaddin Keykubat’a, Ertuğrul Gazi’den, Osman Gazi’ye ve Fatih Sultan Mehmet Han’a kadar bu kültür bizim kültürümüzdür; bu medeniyet bizim medeniyetimizdir. Onun için Yörük-Türkmen kültürüne sahip çıkmalıyız.”

Yörük festivali ve göç müzesi

Etkinlik alanını dolduran Yörüklere iki müjde de veren Tütüncü, “Önümüzdeki yıl Yörük Şenliği’ni, bir Yörük festival haline dönüştüreceğiz. Türkiye’nin en büyük Yörük Festivali’ni, Antalya Yörükler Derneği ile yapacağız.  Önümüzdeki yıl çok kapsamlı bir Yörük Göç kültürünü anlatan, tanıtan güzel bir göç müzesini Antalya’ya armağan edeceğiz. Çalışmaları başladı. Hayırlı- uğurlu olsun.  Artık Türkmen çocukları, kendi atalarının yaşadıkları dönemdeki kullandıkları aletleri, edevatları, giysilerini, etnografik birçok özellikleri göç müzesinde görmüş olacak.  Antalya Yörükler Derneği ile Yörük-Türkmen kültürünü yaşatmaya kararlıyız.” diye konuştu.

Kardeşlik mesajı

Birliğimiz, beraberliğimiz daim olsun, dileğinde bulunan Başkan Tütüncü, konuşmasını şöyle tamamladı: “Anadolu’nun 81 vilayetinden Antalya’da yaşayan hemşehrilerimizle barış ve kardeşlik içerisinde yaşıyoruz. Bu mübarek ayda temennim odur ki, Ezan-ı Muhammedî’nin gölgesinde, ay yıldızlı al bayrağımızın gölgesinde kardeşliğimiz daim olsun, birlikteliğimiz, beraberliğimiz daim olsun. Birbirimizi Allah için sevdikçe, birbirimize sımsıkı sarıldıkça birliğimizi ve beraberliğimizi içeri de ve dışarı da hiç kimse bozamayacaktır.”

Başkan Tütüncü, daha sonra geceye düzenlemesinden dolayı Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman’a, konser veren mahalli sanatçılara ve folklor ekine çiçek takdim etti.
Tütüncü, sahnenin önünde Yörük Gecesi etkinliğini bir süre izledi.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa