Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
UÇAKTA KURTARMA OPERASYONU
UÇAKTA KURTARMA OPERASYONU
GAZİPAŞA Havalimanı’nda yapılan yangın tatbikatı gerçeğini aratmadı. Senaryo gereği düşen uçaktaki yaralılar hastaneye götürülürken, uçak itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Gazipaşa Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele Birimi (ARFF) ekiplerince hava ulaşımı...
8 Mayıs 2015 19:08
Font1 Font2 Font3 Font4

GAZİPAŞA Havalimanı’nda yapılan yangın tatbikatı gerçeğini aratmadı. Senaryo gereği düşen uçaktaki yaralılar hastaneye götürülürken, uçak itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Gazipaşa Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele Birimi (ARFF) ekiplerince hava ulaşımı güvenliğinin artırılması amacıyla yangın tatbikatı yapıldı. Senaryo gereği kaptan pilotun ‘Acil durum’ çağrısıyla bölgeye ARFF ekipleri sevk edildi. İlk itfaiye aracının 2 dakika içinde piste ulaştığı tatbikatı TAV Gazipaşa İşletme Koordinatörü Müdürü Cengiz Aşıklı yönetti.

gazipasa-havalimaninda-tatbikat_1241_dhaphoto2

Yangına 2 dakika 20 saniyede müdahale edilirken, yolcu ve mürettebat güvenli şekilde tahliye edildi. Gazipaşa Havalimanı’nda eğitimlerin sürekli devam ettiğini belirten Aşıklı, yılda bir kez ateşli ve birkaç kez de ateşsiz tatbikat yapıldığını söyledi. Tatbikatların yüzde yüz başarıyla sonuçlandığını dile getiren Aşıklı, “Meydan içerisinde ya da dışında uçağa yapılacak ilk müdahale şeklini bugün izledik. Kulenin verdiği alarmla buradaki araç ve personelimiz olaya müdahale etti. Gerek sağlık birimimiz gerekse itfaiye birimiz tarafından sadece söndürme değil kurtarma çalışması da yapıldı. Önemli olan sürecin kullanılış şekli. Süre çok iyi değerlendirildi” dedi. Tatbikatı sonuna kadar izleyen Gazipaşa Kaymakamı Kadir Ekinci, “Havalimanımız da hem yangınlara hem acil durumlara karşı yılda çok sayıda tatbikat gerçekleştirilmekte. Sonuç olarak yangına müdahale ve müdahale alanına ulaşım noktasında uluslararası standartlardayız. Bu bizi oldukça memnun etti” dedi.

gazipasa-havalimaninda-tatbikat_1241_dhaphoto3

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa