Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
YENİ DÜZENLEMENİN AYRINTILARI
YENİ DÜZENLEMENİN AYRINTILARI
CLK Akdeniz Elektrik Anonim Şirketi; Antalya’da, geçen yıl Ekim, Kasım, Aralık ayı elektrik faturalarının bu yıla yansıtılarak faturaların şişirildiğine yönelik iddialara yazılı cevap verdi.  CLK açıklamasında şöyle denildi; Son günlerde...
25 Ocak 2016 18:51
Font1 Font2 Font3 Font4

CLK Akdeniz Elektrik Anonim Şirketi; Antalya’da, geçen yıl Ekim, Kasım, Aralık ayı elektrik faturalarının bu yıla yansıtılarak faturaların şişirildiğine yönelik iddialara yazılı cevap verdi. 

CLK açıklamasında şöyle denildi;

Son günlerde sosyal medyada, şirketimizle ilgili kamuoyunu yanıltıcı bazı haberlerin yer alması nedeniyle müşterilerimizi bilgilendirme gereği duyulmuştur.

Elektrik piyasasında faaliyet gösteren görevli tedarik şirketlerinden enerji temin eden tüketiciler için geçerli olan fiyatlar 3 aylık periyotlarla Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından belirlenmektedir. 21 dağıtım bölgesi ve 81 ilde aynı birim fiyatlar üzerinden faturalandırma yapılmaktadır. Birim fiyatların belirlenmesinde ve uygulanmasında şirketimizin keyfi bir uygulaması söz konusu değildir. Elektrik faturalarında yer alan dağıtım bedeline ilişkin gizli bir zam yoktur.

EPDK tarafından 19.01.2016 tarihinde yapılan yazılı açıklamada;

*Önceki dönemlerde uygulanan tarifelerdeki dağıtım bedelleri ile yeni dönemdeki tarife bedelinin doğrudan karşılaştırılmasının yanlış olacağı belirtilmiştir.

*Önceki dönemlerde dağıtım bedeli, iletim bedeli ve sayaç okuma bedeli gibi ayrı ayrı belirlenen bedeller yeni dönemde “dağıtım bedeli” başlığı altında birleştirilerek maliyet hesaplaması yapıldığı, birim fiyatların bu doğrultuda belirlendiği ifade edilmiştir.

Faturaların hesaplanma sürecinde zamlı birim fiyat uygulanacağı ifadesi yanıltıcı bir bilgidir. Fatura hesaplamaları tüketim tarih aralıkları dikkate alınarak gerçekleştirilmektedir. Örneğin, tüketim tarih aralığı 05.12.2015- 04.01.2016 olması halinde 05.12.2015-31.12.2015 tarih aralığındaki 27 günlük tüketim 2015 yılının 4. çeyreği için geçerli olan birim fiyatlara göre, 01.01.2016- 04.01.2016 tarih aralığındaki 4 günlük tüketim 2016 yılının 1. çeyreği için geçerli birim fiyatlara göre faturalandırılmaktadır.

Bu doğrultuda hesaplama yapılıyor olması nedeniyle müşterilerimiz tarife geçiş dönemlerindeki değişimlerden etkilenmemektedirler.

Fatura içerisinde yer alan tüketim dışındaki bedellerin uygulanıp uygulanmaması yönünde şirketimizin herhangi bir tasarrufu bulunmamaktadır.

  1. Dağıtım Bedeli: 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve Yönetmelikler doğrultusunda,
  2. TRT Payı: 3093 sayılı Türkiye Radyo-Televizyon Gelirleri Kanunu gereği,
  3. Enerji Fonu: 3291 sayılı Kanunun Ek 2 maddesi gereği,
  4. Elektrik Tüketim Vergisi: 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu gereği,
  5. KDV: 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu gereği,

belirlenmekte ve bu doğrultuda faturalandırılan bedeller ilgili kurumlara aktarılmaktadır.

Saygılarımızla,

CLK AKDENİZ  ELEKTRİK PERAKENDE SATIŞ AŞ.YENİ DÜZENLEMENİN AYRINTILARI Yazısına 1 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa