Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Yeni Emek, yeniliğe evet dedi
Yeni Emek, yeniliğe evet dedi
Kepez Belediyesi’nin Yeni Emek Mahallesi’ni örnek yaşam merkezi olmasının önünü açan kentsel dönüşüm planına, referandumdan yüzde 90,12 evet oyu çıktı.   Kepez’in kalbindeki Yeni Emek Mahallesi, lüks sitelerin yer alabileceği...
19 Ekim 2015 15:17
Font1 Font2 Font3 Font4

Kepez Belediyesi’nin Yeni Emek Mahallesi’ni örnek yaşam merkezi olmasının önünü açan kentsel dönüşüm planına, referandumdan yüzde 90,12 evet oyu çıktı.

 

Kepez’in kalbindeki Yeni Emek Mahallesi, lüks sitelerin yer alabileceği kentsel dönüşüm planına onay verdi. Kepez Belediyesi’nin hazırladığı kentsel dönüşüm planını uygulamak için, halktan onay almak üzere referanduma gidildi. Antalya’da düzenlenen ilk referandum olarak tarihe geçen kentsel dönüşüm planına, yüzde 90,12 oranı ile ‘evet’ dendi. Planın uygulanacağı mahalledeki 385 hak sahibinin 347’isinin ‘evet’, 38’nin ‘hayır’ dediği referandum ile, birlikte yönetimin en somut örneklerinden biri olarak Antalya tarihine not düşüldü.

 

Gelişim ivmemiz son sürat

Referandumun yapıldığı Yeni Emek Mahallesi Muhtarlığını ziyaret eden Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü, çıkan sonucu değerlendirdi. Halkın, Kepez’i modern bir şehir haline getirmeyi hedef alan projelere ve değişime desteğini bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayan Tütüncü, “Halkımıza bir kez daha teşekkür ederiz. Önümüzdeki süreçte, halkımızın istediği gibi, ‘Yeni Emek İmar Planı Revizyonu önerisi’ Belediye Meclislerimizde karara bağlanacak ve Kepez’in gelişim ivmesi son sürat devam edecek. Çok yakında Yeni Emek, Antalya’nın modern yerleşim merkezlerinden biri olacak.” şeklinde açıklama yaptı.

Yeni-Emek-kazancli-yenilige-evet-dedi_3

Modern yönetimin ürünü

Yılların biriktirdiği imar ve şehircilik sorunlarına karşı halkın yararına, yasal sınırlar içinde üretilen çözümleri yine halkın kabulüyle, hayata geçirmek istediklerinin altını çizen Tütüncü, “Bu yöntem ilerici ve modern bir yönetim anlayışımızın ürünüdür. Bugün, birlikte yönetimin en somut örneklerinden birini, bu referandum ile şehrimizin tarihine not düştük.” dedi.

 

Metazori yapmadık

Mahalle sakinlerinin kat artışına yönelik talepleri olduğunu hatırlatan Tütüncü, yaklaşık 2 yıl süren imar planı revizyonu sürecini şu sözlerle anlattı; “Onlara daha iyi şartlarda konut yapacak arsalar ürettik. Arsaların parselizasyonunu büyüttük. Adalar haline gelen arsalarda Antalya’da eşi benzeri görülmemiş, kendi içinde otopark, sosyal alanlarını çözebilecek alanlar yarattık. Bunu vatandaşımıza çok kazançlı bir şekilde sunduk. 1’e 2 oranında, yani 1 dairesi olana aynı şartlarda 3 daireye sahip olabilecekleri bir inşaat yapabilme söz konusu. Müteahhit karını da düşünce, hala şu andan daha karlı olması söz konusu. Yani biz vatandaşımıza rant kazandırıyoruz. Son derece güzel örnek bir proje olmasına rağmen, metazori olarak yapma yolunu tercih etmedik. Halkımızla paylaşalım ve ardından referandum sandığını koymak prensibimiz oldu.”

 

Demokratik katılım oldu

Halkın kararının en doğru karar olacağının altını çizen Tütüncü, şehirciliğin şu anki sıkıntısı karşısında yapılabilecek en iyi çözümü bulduklarını söyledi. Yine de vatandaş ne istiyorsa o olsun istediklerini ifade eden Tütüncü, “Bu değişikliğin neyi kapsadığını kendilerine anlattık. Yerel yönetimlerde demokratik katılımla zenginleştirebilirsek, vatandaşın istediği işleri yapar ve onlarla birlikte şehri inşa ederiz.” dedi.

Yeni-Emek-kazancli-yenilige-evet-dedi_4

Örnek çalışma oldu

Muhtarlığı ziyaret eden AK Partili Meclis Üyesi İsmail Afşar, önemli gün geçirdiklerini söyledi. Kepez’de ilk kez böyle bir gelişim kaydedildiğini belirten Afşar, “Bugüne kadar belediye aldığı kararlar nedeniyle, halkla karşı karşıya gelmişti. Antalya’da bu örnek çalışma olacak. Örnek çalışmayı alıp kentsel dönüşümlerin gerçekleşeceğini biliyoruz.” dedi.

 

Antalya’ya emsal olacak

İmkanları zorlayarak yapılabilenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını belirten Kentsel Tasarım Müdürü Barış Soykam ise, mevzuatlar gereğine uyarak ve halkı bilgilendirerek planlamayı yaptıklarını söyledi. Bunun kendilerine ışık tutacak bir uygulama olacağını vurgulayan Soykam, “Plan daha da gelişecek. Planın gelişmesi için olması gerekenleri yapıyoruz. Bunun yalnızca Yeni Emek’te kalmayıp, uygulama görmesi gereken diğer yerlere de emsal teşkil edeceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

 

İlçenin kalbi olacağız

Bu plan sayesinde mahallesinin Kepez’in kalbi halini alacağını belirten Yeni Emek Muhtarı Ramazan Bıçak, “Bu ilki Yeni Emek’te gerçekleşmesinden memnunuz. Başkanımız ve bürokrat arkadaşlarımıza teşekkür ederim.” dedi.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa