Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
ONUN YÜZÜNDEN ANTALYA ALARMDA
ONUN YÜZÜNDEN ANTALYA ALARMDA
ONUN YÜZÜNDEN ANTALYA ALARMDA Adı: Turunçgil uzunantenli böceği Hedefİ: Tüm ağaçları yok etmek Muratpaşa Belediyesi, ağaç gövdelerini yiyerek kurumalarına ve ölümlerine neden olan “turunçgil uzunantenli böceği” ile mücadele çalışmaları kapsamında...
11 Mart 2017 20:23
Font1 Font2 Font3 Font4

ONUN YÜZÜNDEN ANTALYA ALARMDA

Adı: Turunçgil uzunantenli böceği

Hedefİ: Tüm ağaçları yok etmek

Muratpaşa Belediyesi, ağaç gövdelerini yiyerek kurumalarına ve ölümlerine neden olan “turunçgil uzunantenli böceği” ile mücadele çalışmaları kapsamında 15 ağacı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kontrolünde imha etti. Park ve Bahçeler Müdürü Feyyaz Yıldırım, hastalıklı ağaçların komisyon tarafından belirlendiğini belirterek, “Kesilen ağaçların yerine yenileri dikilecek” dedi.

Muratpaşa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, anavatanı Çin, Japonya ve Kore olan ‘Anoplophora Chinensis’ cinsi böceklere (Turunçgil uzunantenli böceği) karşı ilaçlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Mücadele çalışmaları kapsamında ağaç gövdelerini yiyerek kurumalarına ve ölümlerine neden olan böceğin Muratpaşa’da 15 ağaçta varlığı tespit edildi. Hastalıklı ağaçlar İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kontrolünde imha edilirken Park ve Bahçeler Müdürü Yıldırım, kesilen ağaçların yerine yenilerinin en kısa sürede dikileceğini belirtti.

Turunçgil uzunantenli böceği2 001

Yıldırım, söz konusu böceğin süs bitkileriyle Türkiye’ye geldiğinin düşünüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Anoplophora Chinensis cinsi böceklerle mücadele için 17 Haziran 2014’te Resmi Gazete’de bir yönetmelik yayımlandı. Böcek daha önce İstanbul’da görüldü. Antalya için bir tehlike söz konusu değildi. Ancak, Antalya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kasım 2016 tarihinde belediyemize gönderdiği bir yazıda böceğin Antalya’da varlığının tespit edildiğini bildirdi. Söz konusu yazı üzerine Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimiz ilaçlama çalışmalarına başladı. Ancak 15 ağaçta tüm dünyada istilacı böcek olarak bilinen turunçgil uzunantenli böceğine rastlanıldı. Bunun üzerine hastalıklı ağaçlar uzmanların kontrolünde imha edildi.”

Turunçgil uzunantenli böceği 001YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa